URSULA

Éljük túl a kórházat!

Az elmúlt két napot a legnagyobb fiam kórházban töltötte, agyrázkódás gyanújával. A bent töltött idő nagy részében az apja volt vele, de délután leváltottam, hogy egy picit felfrissüljön az éjszakai műszak előtt.

kórház gyerek

Mivel a legkisebbemmel két hónapos kora óta járunk havi rendszerességgel kontrollra, ahol általában fél napokat is töltünk, némi rutinom már volt az időtöltésben – gondoltam én naivan. A kicsi fiam viszont még csak most múlt egy éves, ezidáig nemigen kellett megerőltetnünk magunkat a várakozással töltött idő alatt, egy kis ringatás, egy kis höcögtetés, na meg alvás, és röpültek az órák. Bezzeg a legutóbbi kontrollra várakozva már rohanhattam a folyton sétálni óhajtó totyogóm után, százszor is megmutathattam a falrajzokat, akváriumban a halakat, de még így is rezgett a léc a harmadik vizsgálatra várva.

Levontam a konzekvenciát: legközelebb már neki is túlélőcsomagot kell összeállítani!

 

A nagyfiammal való kórházi randevúnkra próbáltam felkészülten érkezni, de bevallom, az osztályon töltött négy óra végére már nem volt túl őszinte a mosolyom.
Nyilván a fiam is extrán nyűgös volt, hiszen most először került kórházba, s mivel csak megfigyelésen tartották, gyakorlatilag tünetek nélkül, így betegségtudata sem volt. Ez nem is lett volna baj, de az új hely és szituáció okozta kezdeti lelkesedés már nyomokban sem volt benne megtalálható, mire én színre léptem. Már unta a szobatársakat, a (másokat) látogatókat, a kórtermet, úgyhogy tényleg meg kellett dolgoznom azért, hogy a viselkedése a társadalmi normák által elfogadott határon belül maradjon.

 

 

Érdekes élmény volt, mivel itthon megszoktam, hogy ha éppen várnia is kell a gyerekeknek a figyelmemre tíz percet, minden probléma nélkül lefoglalják őket az itthoni tárgyak, játékok, vagy egymást a testvérek.
Most koncentráltan, száz százalékig egymásra figyelve ültünk együtt a kórházi ágyon, s bizony nagyon számított, hogy az együtt töltött idő minőségi legyen, a kétszázadik percben is.

Amit végül bevittem az én négyévesemnek, az gyakorlatilag mind felhasználásra is került, úgyhogy tökéletesen kalibráltam, viszont hosszabb ügyelettel már lehet, hogy nem birkóztam volna meg ilyen könnyen. Az általam összekészített dolgok: logico tábla két csomag feladatlappal, két most futó tanyasi mesekönyv, és egy hozzá tartozó műanyag ló, egy öklömnyi méretű munkagép.
Amiért ő könyörgött, az a telefonom volt, de bevallom, én ennek használatát igyekszem a lehető legrövidebb időre szabni.

 

Utólag belegondolva, valahol ijesztő, hogy ilyen kevés(nek tűnő) idő is problémát jelent a gyermekemmel kettesben, de bevallom, nagyon régen volt már, hogy egyetlen gyerek figyelmét kellett lekötnöm. Ha több gyerekkel vagyok együtt, akkor meg úgyis arra megy el az idő nagy része, hogy szétválasszam őket, amikor tépik egymást. Ha a gyerek egyedül van, maximálisan a Te energiádon és fantáziádon múlik, hogyan és mennyi időre tudod lefoglalni, ha pedig többen vannak, akkor rendesen izommunka, hogy a kölkök összeadódó energiabombája ne robbantsa szét a falakat.

 

Másik ilyen szituáció egy kisgyerekes családnál egy-egy hosszabb utazás, amikor szintén hosszú időre kell lekötni a gyerekeket, és itt még a tér korlátozása is nehezítő tényező, hiszen mindannyian be vagyunk kötve. A társ nélkül utazó gyermek Tőled várja, hogy szórakoztasd, a társaságban utazókat viszont Neked kell féken tartanod.

autó gyerek

Mindenesetre jó ötletnek tűnik, és kérném is a segítségeteket ennek megvalósításában, hogy itt gyűjtsünk össze egy „túlélőlistát” különböző korú gyerekek kórházi, vagy hosszabb utazás ideje alatti szórakoztatására. Kikötés, hogy könnyen mozgatható, aránylag kevés helyet foglaló holmik legyenek!

Szívesen várnánk olyan fantáziát megmozgató játékokat is, amelyekhez kellékek sem kellenek, csak kilátni pl. az autóból, vagy jól megfigyelni a kórteremben lévő tárgyakat!

 

A fent leírtak miatt szeretném, ha az okos telefon – laptop köröket kihagynánk, nyilván, több napos vagy ne adj isten hetes kórházi kezelés alatt ezek is életmentőek lehetnek, de most inkább olyan játékokat, ötleteket szeretnék összegyűjteni, amelyben minél élőbb kapcsolat áll fenn szülő és gyermeke között.

 

Kezdem azzal a korosztállyal, ami nekem itthon megtalálható:

 

1-3 év:

–          mesekönyv (inkább több darab, de vékonyabb)

–          2-3 játékfigura

–          kedvenc plüss, meg még egy, szerepjátékhoz

–          2-3 játékautó/baba

–          rajzeszközök, rajzlapok, színezők

–          színes postitek ragasztgatása

 

Eszköz nélkül:

–          mondókázás, énekek

 

 

Óvodáskor (3-6 év)

–          logikai játéklapok, füzetek (pl. logico, lük)

–          2-3 játékfigura

–          2-3 kisautó/baba

–          mesekönyv

–          rajzeszközök, lapok, olló, ragasztó

–          matricafesték

–          színezhető tárgyak

 

Eszköz nélkül:

–          mondókázás, ének

–          figyeld meg! – egy adott tárgy, vagy környezetrészlet minél alaposabb leírása

–          szabad mese – folytasd tovább!

–          nagyobbakkal barchoba

 

 

Kisiskolások (6+)

–          barchoba

–          zálogvadászat

–          szabad mese

–          szófonó (szó utolsó betűjével/szótagjával újabb szót mondani)

 

Ígérem, hogy a kommentekben megírt ötletekkel időről időre frissítem a listát.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. köszi, erről a flashkártyáról nemigen hallottam még.
    11 óra a levegőben, kisgyerekkel, anyááááááááám! :O

  2. afonya44 says:

    Huuu, sok hasznos infot kaptam innen, elore is koszonom! En rendszeresen utazom a most mar 2 eves fiammal tengerentulra. Eddigi tapasztalataim: eloszor is a repulogepen nincs jatszos hely (elso alkalommal jol megmosolygott az utaskiseroneni, mikor erre rakerdeztem), a fiam 1 eves volt, amikor eloszor mentunk egy 11 oras utra, akkor nagyreszt fel-alamaszott en meg utana, mindenkitol bocsanatot kerve. Aztan vittem magammal egyberakhatos kockakat, amikbol tornyot lehet epiteni. 3 fa kisvonatot, amik magnesesek (ezzel nagyon sokaig elvolt) es egy kisebbfajta formakirakot (ez sajnos egyszer, ketszer valt be, nem is vittem tobbet, mert csak foglalja a helyet). Gyakran latogattuk meg a bufes reszt, ott van egy lehajthato szek az utaskiseroknek, na azt kellett anyanak lehajtania, akkor a fiam fel tudott ra maszni, en is leulhettem, aztan mindenki le es a szek fel. Ezt korulbelul egy-ket oran keresztul kellett csinalnom, de legalabb csendben voltunk… 🙂 A masik jo moka a mellekhelyisegben, ha az ajtot bezartuk, vilagosabb lett a helyiseg, van ott tukor is, viz is, csak le ne huzd a WC-t, mert bar a fiam hallaskarosodott, igy is annyira megijed a hangtol, hogy rogton sirva fakad… Az ilyen hosszu repuloutakon vannak gyerekmesek is a valasztasi lehetosegek kozott, ami a szekhez tartozo kisTV-n van. A fiamat meg nagyon nem erdekeltek ezek a mesek, ellenben nyomkodni a gombokat rajta azt nagyon tudta, es ezt nem is kell magaddal cipeld!:)
    Azt hiszem en csak ennyivel tudok hozzajarulni! Jaj, illetve meg van egy nagyon jo!!!! Nem tudom, hogy Magyarorszagon van-e ilyen, en most vettem flashkartyakat, ez egy nagyobb kulcstartokarikahoz hasonlito karikara felfuzott kartyak, amiken allatok, jatekok, kozlekedesi eszkozok, ruhadarabok, gyumolcsok vannak. Aki jo rajzos, maga is csinalhat ilyet otthon!!! A karikara csak par kartyat teszek egyszerre. Most tanuljuk a szavakat, mivel az elso ket ev kimaradt nalunk, igy a taskamban mindig van egy par kartya, ha megyunk a busszal valahova, tudja forgatni azt. Jo szinesek es nagyon egyszeru rajzok!

  3. schwesterke says: (előzmény @Nemlajos)

    Nagyon határozott és kegyetlen voltam, de másképp nem éltük volna túl: beraktam az ágyba és felhúztam a rácsot, aztán elővettem a mesekönyvet, s meséltem egy csomót. Utána én is lefeküdtem egy kicsit aludni, s követte a példámat – jobb híján. 😛 Újabban itthon is hasonlóképp járok el, csak itt nincsenek csúnya rácsok. Ebéd után mindenkinek ágyban a helye, meseolvasás, aztán alvás. Nekem is le kell feküdnöm velük, különben nem működik. De ez utóbbit mostanában nem is bánom. 🙂

  4. Azért az érdekelne, hogy az alvásra hogy vetted rá, nekünk nem sikerült… túl izgatott volt, túl sok volt az új inger.

  5. schwesterke says:

    Márciusban sajnos 5 teljes napot kellett kórházban töltenem a nagyobbik fiammal (3 éves). Ami nekünk a matchbox, kirakó, mesekönyv, mágneses rajztábla mellett a legjobban bejött: a többi kis beteg. 🙂 Ameddig volt akár csak egy gyerek is, akivel pl. autózni lehetett, nem volt semmi baj. Persze nagyon sokat meséltem neki, meg rengetegszer végigsétáltunk a részlegen, de egy idő után nagyon nehezen viselte a bezártságot: mindenképpen ki szeretett volna menni az udvarra, de azt sajnos nem lehetett. Jól bevált módszer volt még a szigorú napirend tartása: vizit, reggeli, játék, séta, potenciális játszópajtások felkutatása, ebéd, ALVÁS, uzsonna, játék, séta, más gyerekek látogatása, vacsora, fürdés, fogmosás, nővérke látogatása-gyógyszerek – mesenézés/hallgatás, alvás. Azért az utolsó két nap így is maga volt a pokol, mivel már rég semmi baja nem volt, s tele volt energiával. Laptopot/telefont nem vetettem be, de ha még tovább maradunk, lehet, hogy behozattam volna egyet…

  6. köszi, frissítettem a listát!
    Bevallom, a gyurma nekem meredek, de ha érkezik rá még szavazat, legyen 🙂

  7. Loreleight says:

    Nagyon jó cikk, rávett, hogy elgondolkozzam az elektronikai kütyük mellett 😀

    Ömlesztve írom, ahogy eszembe jut, kicsiknek és nagyoknak gondolom értelemszerűen:

    – üvegfesték (lehet olyat is kapni, aminek van sablonja)
    – fapuzzle, sima puzzle- a fa puzzle föleg kicsiknek a formák tanulása miatt
    – gyurma, sógyurma (másnapra anya ki is száríthatja az elkészült mintákat ajándékba)
    -színezők
    – társasjátékok, logikai játékok: memóriakártya, ellentétpár kereső, “Kire gondoltam”(az a táblás emberes játék), és ebből volt az a színbogyós játék is, mikor egy 4 színböl összeállítod, és a másik oldalról kiragosgatják, és pálcikákkal jelzed oldalt, hogy ebből mennyit talált el, nem tudom a játék nevét…, domino(pöttyös és mesés változat)
    -nagyon részletes könyv, nekünk most egy “Járművek” című vanhttp://annomesebolt.hu/webaruhaz/index.php?main_page=product_info&cPath=1_77_103&products_id=4519&zenid=fa2206f8fd722cd8648921e8841def67- hihetetlen részletes, tömött, majd egy félóra-órára leköti a fiam, ahogy mesélem mi történik, és kérdezgetem, hogy látod-e a…és akkor bármit kérdezek,galamb, kutya, hóember, taxi, tehát ami nem a történethez kapcsolódik,és meg kell keresni, de lehet ez állatos
    – elmeséltetése az utolsó élményének részletesen, kérdezgetve
    – színezhető tárgyak: lehet kapni ma már macit, táskát,párnát…
    – babatányérok, poharak, konyhai eszközök: megvendégelni a szobatársakat, vagy a babákat, akár gyurmából hozzá ételkészítés
    – gondoltam egy tárgyra- és akkor kérdezgetni kell a kitalálót, és ebből kitalálni mire gondolt
    – szófonó: mondok egy szót, utolsó betüvel mond a másik- lehet gyerek- szülő, vagy szobatársak bevonásával is (biztos másik szülő is hálás lesz egy kis lefoglalás miatt)
    – szintén szobatársas: akinek a zálogát fogom játék
    – verseny a szobatársak között, valamilyen díjért: lehet egy rajzverseny (pl elmond az egyik szülő egy mondókát és azt kell lerajzolni, , vagy a kedvenc mesét, majd elmeséltetni mi van a képen, vagy pl rajzoljanak egy játszótért saját maguk által kitalált játékokkal), gyurma-sógyurma verseny(pl a nyertes művet kiszárítják), vagy mire gondoltam verseny? (aki előbb kitalálja az adott dolgot)
    – kavicsok lefestése- valamelyik kreatív oldalon láttam, hogy pl dominonak festették meg a kavicsokat (az otthon maradt testvéreket meg lehetnek kérni, hogy gyüjtsenek a betegnek kavicsokat, vagy együtt gyüjteni velük).
    Tudom, van, ami nincs minden gyerekes családnak, van amit venni kell, de gondolom, hogy egy kórházban lévő beteg gyereknek amúgy is visznek valami újat a szülők/családtagok/egyéb látogatók.
    A szobatársakat is csak akkor érdemes bevonni, ha állapotuk engedi, ha 1 súlyosabb beteg is van a szobában, gondolom akkor nem illik szobatársakkal összefogva játszani, kihagyva azt az egyet.
    Remélem vannak hasznosítható ötletek, szerencsére-koppkoppkopp- még nem volt dolgunk kórházzal, nem tudom milyen lehetőségek vannak ezek megvalósítására. A festék és gyurma kicsit erős tudom, de ha már ragasztó meg olló is van(cikkben), ez is belefér :D, csak figyelni kell, hogy ne legyen az ágya a picinek olyan.

  8. Nemlajos says: (előzmény @Bianka)

    Lehet, hogy ez a poszt is így fog kezdődni néhány hónap múlva: “Bármit is olvasol alább, vigyél magaddal laptopot!!!”
    😀

  9. Nemlajos says: (előzmény @terka)

    Mármint csak ennyi? Bevinni két-három stóc postitet, és mehet a móka? Hát ez nagyon jó!:)))
    Szabad mese is jó, bár inkább az ovis korosztálytól felfelé. Írom is!

  10. Bianka says:

    Én egyszer egy tengerentúli repülőútra készültem egy 11 hónapossal és egy 4 évessel. Konkrétan 1 hetet töltöttem rákészüléssel és ötletek felkutatásával. Az összes angol nyelvű szakirodalom a témában úgy kezdődött, hogy hordozható DVD nélkül nehogy elindulj bárhova. Na, majd én megmutatom gondoltam. Kb. 10-12 féle apró játékot, finomságot egyebet készítettem be. Egy példa, vettem két nagyobb méretű dobókockát, csomó lehetőség a játékra, elővettem, játszottunk, majd 43 mp múlva közölte a nagy, hogy ez tök jó, most játsszunk mást. A kicsi meg akkor tanult járni, szólval együnk vele mászkált fel-alá, a másikunk pedig izzó tenyérrel próbálta újabb 40 másodpercekre lekötni az elsőszülöttet. Finoman szólva a sikerélmény elmaradt, viszont jelentősebb mennyisű agysejtünk maradt azon a járaton.

  11. terka says:

    Egyszer egy internetes fórumon olvastam, kicsi gyereknél néhány percre működik: különböző színű postitek és stickerek ragasztgatása. Amit még végső esetben kipróbálok ilyenkor: szabad mese mesélése olyan figurákkal, akiket már ismer, és amelyikbe beleilleszthető a jelen helyzet. És ő is mondhatja, hogy mi történik.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!