Kedves, jó fej anyuka szeretnék lenni.
Aki türelmes.
Akkor is, amikor száznegyvenedszer parancsolja le a gyereket a kanapéról, akkor is, amikor a gyerek a radiátorról ugrál le, a frissen felmosott padlón gyümölcslevet pocsol szét – nem, nem véletlenül –, rámászik a fél éves testvére fejére, és az már nem kap levegőt, favonattal dobja koponyán a másikat, teljes gőzzel lelép a járdáról.
Akkor is, ha soha nincs vége a kérdéseknek, ha minden válasz csak újabb problémát vet fel. Akkor is türelmes, amikor negyvenezredjére mondja el ugyanazokat a soha át nem hágható alapszabályokat, természetesen közvetlenül az áthágás kísérletét követően. Akkor is az, amikor háromezredjére is úszik a fürdőszoba a fürdetéskor, és amikor századjára küldi vissza a gyerekét aludni, vagy legalább csendben lenni a szobájába.
Akkor is, amikor a gyerek százegyedik alkalommal végül mégis felébreszti a többieket…
Aki játékos.
Soha nem unja meg a homokvárépítést, akkor sem, ha a végeredmény csupán két percig tart, mert lerombolják a gyerekek. Nem bánja, ha száz percig kell énekelnie a hinta palintát, és mindeközben mosolyogva figyeli a többi, játszótéren kóválygó kisgyereket, nehogy letarolja a száguldó hinta.
Nem törik le a lelkesedése mesélés közben, ha a gyerek állandóan ide-oda lapoz (több gyerek esetén egyszerre több irányba), és csillogó szemmel folytatja a mesélést az első oldal után a harmincnegyediken.
Boldogan építi fel negyvenötödjére is a fa vasútpályát, és közben a lábával rázza a csörgőt a legkisebbnek, nehogy szétbarmolja az eddig összeillesztett sínszakaszt.
Nem háborodik fel, ha két köbméter játék terül szét a gyerekszobán, sőt, azon sem, ha kifolyik a nappaliba. Nem zsarolja egész nap a gyerekeit, hogy mikor hová nem megyünk, és mit nem csinálunk, amíg rend nem lesz. Nem borul ki azon, hogy az egészet tök feleslegesen kántálja, és végül nem vagdossa az összes kurva játékot ő maga vissza a tárolókba, mindenféle gyalázkodó szitokszó kíséretében.
Aki kiegyensúlyozott.
Nem borul ki a levessel együtt, nem sírja el magát nyilvánosan a cuki lánykérős videókon, nem érzi úgy soha, hogy legszívesebben kidobná a gyerekét az utcára, nem kezd el háborgó őrültként üvöltözni csak azért, mert a gyerek nyakig vizes lett kézmosáskor, a frissen festett fal pedig paradicsomszószos.
Ha a gyerekek apjának rossz napja van, nem élezi még azzal is a helyzetet, hogy úgy inti csendre a gyerekeket: „hallgass már, nem látod, hogy apád megint ideges?”, sőt, egyáltalán nem keveri össze a férj problémáit az apáéval!
Nem csapkodja az edényeket, csak mert már megint főzni kell, és nem durcáskodik, ha a vacsora érintetlenül ott marad az asztalon.
Ha tízig kell számolnia, akkor ezt az időt arra fordítja, hogy az indulatait lecsillapítsa, nem pedig, hogy tovább korbácsolja, hogy aztán néhány higgadtan (vagy annak tűnő) megoldott konfliktushelyzet után a sokadikban hatványozott erővel törjön ki belőle az állat.
Aki őszintén mosolyog.
Akkor is, ha valami nem úgy történik, ahogy ő elképzelte. Ha mégis kell menni még egy kört a hazaút helyett. Ha nem első szóra ugrik a gyerek. Ha a több hetes szervezés után beszerzett szuper játék csak három percre köti le a kölköket. Ha a hosszúra tervezett séta egy pillanat alatt kútba esik, mert kakálni kell – akárkinek. Ha egy beszélgetés már huszonöt perce így zajlik: „Légy szíves, kanállal edd a levest! – Kanállaaal? – Igen. – A leveeeest? – Azt, mert különben könyékig szottyos leszel. – Szottyos leszeeeek? – Igen. – Könyééékiiiig? – Igen, úgyhogy fogd meg végre a kanalat. – A kanalaaat? Miéééért?….”
Vagy: „Miért ütötted meg a testvéredet? – Miééért? Miééért? Azéééért, azéééért, mert a kanapénál!”
Aki megölel.
Ok nélkül. Kérdés nélkül. Feltétel nélkül. Akkor is, ha a gyerek kiborító, ha idegesítően affektál, ha undok a természete, ha csak üvöltve tud beszélni, ha nincs egy értelmes mondata sem, ha egy játékban sem remekel, ha még mindig halandzsául mondja a mondókákat, ha tizennyolcadjára sem szól, hogy pisilni kell, és a kanapéra, padlóra, székre, puffra, ágyra, szőnyegre, babzsákra, ágyneműbe pisil.
Akkor is türelmes, mosolygós és ölelgetős, ha éjjelente ráfekszenek a hajára, ha a reggeli, reklámokból jól ismert ágyon ugrálás alatt rálépnek a mellbimbójára, ha forgolódás közben orrba vágják, hogy csillagokat lát.
Aki nem úgy kommunikál, mint egy kiképzőtiszt. És nem mondja soha, hogy „na én megmondtam!”, „ide gyere! MOST!”, „Te, csak kapjalak el!”, „Normális vagy?”, „Mész be a szobádba most AZONNAL?!”, „Te, ha felébreszted a kicsit, én elkalapállak!”
Tudom én, a jó fej anyukák sem tökéletesek, természetesen nekik is van rossz napjuk, ők sem mosolyognak a nap minden percében, ők is kiborulnak, ők is állítanak szabályokat, amiket következetesen betartatnak, néha elégedetlenségüknek hangot is adnak, és van, hogy nem érnek rá, vagy nincs kedvük játszani.
Csak valahogy teljesen másként tudatják ezt a gyermekeikkel, mint azok, akik csak szeretnének jó fejek lenni…
Te tudod a titkukat?
Csajok, a Vekerdy is megmondta, hogy a gyerekek leszívják az ember vérét, lerágják a húsát és a csontját is. 🙂 A Zacher meg azt mondja, hogy a gyereknevelés a legextrémebb sport a világon.
Mindkettő nagyon jófej és imádják a gyerekeket!
Ez van, egyszerűen abnormális a társadalmi berendezkedésünk, hogy kilencvenkilenc százalékban az anya van egyedül a gyerekkel. A természeti népeknél az egész közösség részt vesz a gyerekek nevelésében, megosztják a dolgokat úgy, hogy mindaközben világos marad, kik a szülei, tesói, mert velük szorosabb a kapcsolat.
Egyébként pedig én a saját szülői gyakorlatom során azt szűrtem le, hogy a gyereknek igenis meg kell tanulnia, hogy anyunak is véges a türelme és az energiája. Ezt pedig így tanulja meg, hogy anya néha üvölt, ideges vagy kiborult. Persze azért nem árt kontrollálni az indulatainkat, mert az indulatok kezelését is tőlünk modellezik a gyerekeink, de amúgy semmi baj nincs azzal, hogy néha egyszerűen sok. Ha egyébként törődünk velük és szeretjük őket, odafigyelünk rájuk, stb, akkor teljesen belefér néha némi kiborulás, amikor túllépnek bizonyos határokon.
Ha nagyon tele van a púpunk, irány a mama vagy valaki más, aki segít. Néha muszáj pihenni egyet, hogy utána megint legyen mit lerágni rólunk. 🙂
Ha pedig valakinek még nincs gyereke, megnyugtatnám: nem mindig ilyen durva, mint a cikkben, de azért van benne némi realitás. 🙂
Gondolom, Nemlajos, éppen hullámvölgy-közeli állapot ihlette a posztot. 😉
Én is szeretnék az lenni. Pillanatnyilag is a “szeretnék” fázisban tartok.:)
akár ha én írtam volna… most is, szétdobálták a játékokat, míg én gépeltem. Nem, nem tettem félre, nem mentem oda, hanem üvöltöztem a lakás másik végébe, hogy pakoljanak össze.
Nyilván… persze…
De most felállok, és az állatot itt hagyom! 😛
Annyiszor megpróbáltam már “kedves anya” lenni, de valahogy mindig hamu száll a levesembe. Szeretném tudni hogy kell jól csinálni, de még nem jöttem rá. Amikor úgy érzem magam mint akin átment egy tehervonat és már nem látok a fáradságtól és a négy gyerek meg se hallja ha szólok, na akkor van az hogy valami ismeretlen helyről kiszabadul belőlem az állat és ordítok. Persze mikor látom a döbbent arcokat magam körül, szeretnék elbujdosni.
Igen, ezt én is rendszeresen alkalmazom, többnyire kiborulások, ordibálások után…
Aztán pont akkor nem jut eszembe, amikor bújik ki belőlem a sárkány.
Lehet, tele kellene plakátolnom a lakást A4-es papírlapokkal, mint mikor a cigit akartam letenni, és mindenütt csak azt láttam: “akkor sem gyújtok rá!!!”
🙂
De most komolyan, gondolom, láttad a Szép kis nap c. filmet George Clooney-vel és Michele Pfeifferrel.
Az kezdődik úgy, hogy a gyerek reggel egy akkorát bemos anyának, hogy majd’ eltörik az orra, erre a nő kicsit bazsalyog, majd kedvesen elpakolja a gyereket.
Jó, tudom, film, de nekem ez miért nem megy káromkodás nélkül?…
Ez kedves:)
Pedig még nem is hallottál üvölteni… vagy éppen ezért 😛
Nem a tutit akarom megmondani, de nekem időnként bejött, hogy elkezdtem kivülről nézni magam, hogy mennyire gáz, hogy folyton kiabálok, és határozottan megfogadtam, hogy nem kiabálok. Nem mondom, hogy mindig bejött, meg azért van az az időszak, mikor az ember a túlélésre játszik, de sokszor működött.
Én is!
Amikor a végén előtör belőlem az állat, hogy tudom magam gyűlölni, hogy mennyivel jobbat érdemel nálam 🙁 Pedig próbálkozom 🙁
Hát én is szeretnék jófej anyuka lenni! Néha azonban sárkánynak érzem magam…..
“Akkor is türelmes, mosolygós és ölelgetős, ha éjjelente ráfekszenek a hajára, ha a reggeli, reklámokból jól ismert ágyon ugrálás alatt rálépnek a mellbimbójára, ha forgolódás közben orrba vágják, hogy csillagokat lát.” Ezen hangosan röhögtem, bocs 🙂
Nyugi, Nemlajos. Vicces vagy, melegszívű és van önkritikád. Én lennék a gyereked 🙂