Jövő héten indul az óvoda. Na meg az iskola is.
Én egyelőre csak az elsőben vagyok érintett, de ha van valaki, aki az iskolai felkészülésről írna nekünk (szigorúan politikamentesen – bár tudom, hogy ez most nehéz), azt nagyon szívesen fogadnánk!
Szóval jövő héten indul a mókuskerék, és nekem két nagy fiam is kibújik a nem létező szoknyám mögül. A nagyobbikra talán azt mondanám, újrakezdő, mert már középső csoportba megy (korosztályos csoport), de az első évben annyit hiányzott, és az újév után gyakorlatilag nem is töltött számottevő időt az oviban, hogy akár őt is beszoktatósnak vehetem.
A középsőm pedig pláne kezdő az ovizás világában.
Emlékszem, tavaly milyen kétségbeesetten kerestem az információkat, faggattam anyukákat a játszótéren, összeültünk többen, sorstársak, a házbéli anyukák közül, hogy együtt oldjuk a bennünk gyűlő feszültséget, és újra és újra átbeszéljük, mi is vár ránk – és persze gyermekünkre – szeptembertől.
Hátha idén más jár hasonló cipőben, meg nekem is jól jön a lista, mi is kell még, ezért gondoltam, összeírom, mit érdemes összeszedni hétfőig:
Amit a mi óvodánkban kérnek:
– tisztasági csomag: szalvéta, wc-papír, fogkefe, fogkrém, papír zsebkendő, folyékony szappan (ez kimaradt eredetileg). Ezt évente két alkalommal kell bevinni. Annak ellenére úgy gondolom, hogy érdemes megvenni mindenből itt is a minőségit, hogy biztos vagyok benne, nem külön tárolják névre szólóan a fogkrémet, wc-papírt. De hiszek benne, hogy ha mindenki úgy gondolkozna, mint én, akkor a gyerekeink minőségi dolgokat használhatnának az óvodában is (és itt most ne kezdjünk bele azokba az urban legendákba, hogy a dadusok kicserélik a háromrétegű papírt gazdaságosra, és hazahordják, én ezt nem vagyok hajlandó elhinni!).
– ágyneműhuzat: ebben az óvodában a régi fajta tábori ágyak vannak, úgyhogy kell egy 60X120-as csőlepedő (120X120-as négyzet összehajtva, összevarrva), és 140X90-es takaróra huzat. Én varrtam egy lapos kispárnát is, hadd gyűrjék. Van, ahová az ágyneműt is vinni kell, sőt, ismerek olyan óvodát, ahol a délutáni alváshoz való szivacsot is a szülő veszi meg.
– pizsama: póló-rövid nadrág párosítás is megteszi, a mi óvodánkban nagyon meleg van. Bár most épp felújítják az épületet, sok helyen cserélik a nyílászárókat, legyen inkább hosszú az a pizsi! Tudom, sok óvodában nincs ekkora cécó az öltözés körül, nálunk viszont átöltözés van reggel, ahogy megérkeznek, azután a foglalkozás után, mikor kimennek az udvarra, amikor visszajönnek az ebédhez, ebéd után pizsamába, alvás után benti ruhába, és amikor jönnek haza, akkor a hazamenősbe. Nyáron, jó időben nincs ennyi etap, de az ősz, eső, sár, és a téli overallszezon sajnos erről szól.
– benti cipő: egy olyan szandál a legpraktikusabb, ami tartja a bokáját. Na és még véletlenül sem legyen csatos! Általában minden ovit látott cipőre igaz: legjobb, ha tépőzáras! Az óvónők ugyanis megbolondulnak, ha 25-30 pár cipőt kell(ene) becsatolniuk, bekötniük, mielőtt kimennek az udvarra.
Szerencsére a mi ovinkban polcos szekrények vannak, úgyhogy az ovis zsák vásárlásától, pláne megvarrásától megmenekültem.
Amit érdemes bevinni az óvodába:
– 4-5 kisgatyát/bugyit, balesetek esetére
– 1-2 rövid nadrágot
– 1-2 melegítőt: ha azt szeretnénk, hogy a gyerekünk ne a hazajövős farmerjában fetrengjen az óvoda udvarán, akkor azt érdemes bezacskózni, vagy eldugni. Meg lehet az óvónővel is beszélni, de csodálnám, ha fejben tudná tartani az exkluzív szülői kívánságokat. Amúgy meg előbb-utóbb elvárás, hogy a gyerek önállóan öltözzön, úgyhogy jobb, ha a gyereket már az elején rászoktatjuk, melyik polcra, fogashoz, bugyorba nyúljon, ha kimennek játszani.
– vastagabb pólót, melegítő felsőt, ha lehűlne az idő
– 3-4 pólót: felesleges azon stresszelni, hogy van-e bent elég ruha, vagy nincs, ha van hely (már pedig ezek a kis gyerekruhák még igazán nem foglalnak sok helyet), akkor érdemes bevinni mindenből eleget, azután csak a szennyest kell hazahozni.
Én egyébként a végén már úgy csináltam, hogy ha a benti póló koszos lett (márpedig leette, leitta, összekoszolta), de nem vállalhatatlanul, akkor abban jött haza, és a reggeli tiszta maradt másnapra bentinek.
Ugye, hogy nem is olyan vészes? Vajon mit felejtettem ki…?
Schwesterke jóvoltából tovább bővül a lista!
A legfontosabb! Egészséges igazolás, és oltási lap bemutatása! Mindkettőt a gyerekorvos állítja ki, 3 napnál nem lehet régebbi, de az orvosok ügyesek… Ugyan a kiskönyvben is szerepelnek az oltások, de ezt azért nem érdemes beadni, mert könnyen lehet, hogy akkor látjuk utoljára. Jobb a békesség.
No és ahová kell: tornafelszerelés. Ez nálunk rövid nadrág, póló és tappancsos zokni.
taj kártya,lakcím kártya fénymásolata kell ez fontos köszi óvónéni
Igen, és az oltási papír másolata!!! Ezeket be is írom! Köszi!
Még egy dolog eszembe jutott: egészséges igazolás. (Ti. orvosi igazolás arról, hogy a gyerek egészséges, közösségbe mehet.) Csak el ne felejtsem hétfőig! 😀
igazad van, este még be is villant, csak azután elfelejtettem…
A tornacucc maradt ki. Tornacipő, póló, rövidnadrág a fiúknak. A lányoknak nem tudom, hogy van-e tornadressz. Legalábbis a mi ovinkban. Valamint a kiscsoportosoknak vinni kellett egy irattartó mappát is a rajzaiknak.
Nagyon pontos listát készítettél. Mi a polcos szekrényhez varrtunk egy kis frotír akasztós zsákot, mert abba beletehette a kicsi a féltett dolgait. Mások is követték a példát. Mi van a cumival vagy rongyikával? Nekünk az is volt! Megengedték.