Néhány nappal ezelőtt arról írtam, hogy mennyire félreértelmezte egy, szakmájában nagy hírnevet szerző pszichológuspár egy korábbi kifakadásomat.
Ha csak annyit értem el ezzel a korábbi poszttal, hogy született egy újabb válasz, egy minden szempontból átgondoltabb, és „nőbarátabb” válasz, amivel sem okom, sem szándékom vitába szállni, már megérte!
Mert mi volt az eredeti cikkel a problémám?
Egy amúgy is kimerült, rossz passzban lévő anyukának belengetni, hogy a problémája nem gyereknevelési, hanem párkapcsolati, sőt, egyenesen szexuális, az adott esetben felérhet egy utolsó lökéssel a szakadék felé.
Azt hiszem, a gyereknevelés első időszakában ritka az a nő, akinek a szexuális élet a kikapcsolódást jelenti. Sokan, sokszor vagyunk abban a helyzetben, amikor ezek az együttlétek bizony a „megoldandó feladatok” körébe szorulnak. Tudjuk, hogy igényli a társunk, tudjuk, hogy nekünk is jól fog esni, de olyan sok az elmaradásunk az alapigényeink kielégítésében, hogy alkalom adtán inkább áldoznánk egyet az ágyunkban az alvásnak, vagy egy forró fürdővel kényeztetnénk a testünket. Ilyenkor megesik, hogy a szex bizony kissé háttérbe szorul.
Nyilván minden nő tudja, hogy muszáj figyelnünk párként egymásra, muszáj, hogy a szex is működőképes dolog legyen egy házaspár életében. De teljesen felesleges egy végkimerülés határán agonizáló nőnek szegezni a kérdést: aztán a Zuraddal dugtatok-e a héten? Mert ő fog, ha nem Veled, majd mással! Vagy esetleg Te omlasz egy ovis apuka karjába, ha ez így megy tovább. Az első cikk ugyanis nagyjából erről szólt.
A kifakadásom után keletkezett írásban szerencsére már teljesen más megvilágításba kerül az egész történet. Nem a nő kap még egy kielégítésre váró igényt (esetleg másét) a nyakába, hanem azzal szembesít bennünket a Baktay-házaspár, hogyan vonódik ki az apa észrevétlenül a mindennapokból, s hogyan szakad egyre több minden az anya nyakába. A gyerekszám – apával együtt töltött idő összefüggésének bemutatása egyenesen zseniális, valóban, minél több gyerek van, annál kevésbé hagyjuk másra, mert jaj, az mekkora teher. Tényleg az. De nem csak másnak, hanem nekünk is. Éppen ezért kellene még többször letenni nekünk, anyáknak ezt a terhet, mielőtt összeroppanunk alatta.
Saját időről van végre szó, amit az anya a saját feltöltődése céljából azzal tölthet, amivel akar. Ha ahhoz támad úri kedve, szexelhet is, bizony, a férjjel, de dönthet úgy is, hogy hátrahagyja a népes gyermeksereget az apával, és kiléphet a mindennapok rutinjából egy rövid, vagy akár hosszabb időre, hogy azután feltöltődve térjen vissza, türelemmel, kedvvel, energiával felvértezve.
S akkor talán már a szex sem egy lesz a kipipálandó teendők listájáról.
Mennyivel másabb érzés lehet egy önmagát túlhajszolt nőnek ezt, a második cikket olvasni, ahol nem mulasztáson kapott bűnbaknak kiáltják ki, aki még ezt is elszúrta, hanem jóval szelídebb hangnemben, konstruktív tanácsokkal próbálják segíteni!
Biztosan sokkal jobb egy ilyen hangvételű cikket akár megírni is! Tudom, hogy vannak pszichológusok, akik a nyers, könyörtelen stílusukkal szereztek hírnevet, de ez a pokróc, mindenen és mindenkin átgázoló, néhol durva és megalázó hangnem nem mindenkinek jön be, és nem mindenhol állja meg a helyét.
Jó érzés, hogy a második cikkben mindezt már felülbírálták!
S még egy gondolatsor az eredeti posztomhoz.
Lehet egy nőnek akármennyi saját ideje, bármennyi segítsége, néha igenis lehet elege a gyerekeiből, a férjéből, anyósából, bárkiből! Nehogy valaki azt gondolja, hogy azért, mert rendszeresen eljut fodrászhoz, színházba, barátnőkkel cseverészni, attól megoldódik minden gondja, ami például a gyermekeivel kapcsolatban időről időre felbukkan.
Nem, ez nem varázsszer a gyerekneveléshez. Attól, hogy jó és elég a szex, attól, hogy anyuka minden héten kimenőt kap, még lehet rossz anya. Ugye mindannyian ismerünk ilyeneket? Aki annyira kötődik a független életéhez, hogy a végén a gyereknek nem marad elég hely…
Az eredeti írásomban valami olyasmire akartam felhívni a figyelmet, mint amiről Szabó Lőrinc: Lóci óriás lesz című verse is szól. Néha egy egyszerű mozzanat kizökkent a hétköznapi robotból, erőt ad, feltölt és segít, hogy más aspektusból lássuk meg a világot, ahogy a gyerekek is látják, őszintén, levetkőzve mindazt a sallangot, amit a felnőttek világa ránk aggat. És ezek a pillanatok segítenek megerősíteni az anya-gyermek kapcsolatot is.
Mennyire izgalmas, hogy éppen tegnap este találkoztam azzal az idézettel, amelyben ugyanerre a versre asszociált Ranschburg Jenő is, aki ugyanerről ír:
“‘Magasra emeltem szegénykét, hogy nagy, hogy óriás legyen.’ – írta Szabó Lőrinc Lóci óriás lesz című versében. Azt hiszem, ez az, amit sok szülő nem tud, nem mer megtenni: időnként magához emelni gyermekét, vagy éppen leguggolni melléje, nemcsak testével, de gondolataival, érzelmeivel, világképével is, hogy a gyerek ne rettegett, jutalmazó és büntető hatalmat, de jóízű, meleg, emberi kapcsolatot érezzen szülei társaságában.”
A saját időtől csak energikusabb nővé válok, ami szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy a gyermekeimnek elég jó anyja lehessek. Ahhoz kell ez az őszinte odafordulás is, és elsősorban ez kell, a gyereknek erre van igazán szüksége! Hogy ő se (ahogy a szex sem) egy legyen a kipipálandó teendők listájáról, hanem őt magát lássuk meg, a megismételhetetlen egyediségével, és az egyéni igényeivel. És ehhez nem kell sem szitter, sem barátnő, ehhez tényleg elég egyetlen megcsillanó gesztenye abban a sokat emlegetett őszi napfényben.
És ez az, amit a barátságosabb hangnem, szakmaibb hozzáálláson túl még mindig hiányolok a Baktay házaspár válaszaiból. Ők a független, önálló életet is élő nőért aggódnak a „modellként szereplő szülőpár” életéből, én pedig azt kérdezem: tessék mondani, és a gyerek igényeiről hol esik szó?
Ez a házaspár érdekes, meg dinamikus, meg eredeti módon közelítenek meg témákat, de szerintem kb. annyira értenek ehhez a szakmához, mint egy átlagos bulvárlap-újságíró…
Át tudom érezni a posztban említett felháborodást – nem csak Baktayék, de minden gagyibb pszichológus (vagy magát annak tartó bárki) ezzel a hülye szex-témával jön – már a csapból is ez folyik. Nyomatják ezt a hülye “nem csak anya vagy, hanem nő is, szerető, feleség, dalai láma”-szöveget, mintha egy hülye kirakatban kellene élni. Mi lenne, ha szimplán csak tudomásul vennénk, hogy az élet ilyen – egyszer egyik szerep kerül előtérbe, egyszer másik. Minek ez a görcsös erőlködés, hogy minden lenni akarjunk egyszerre? Nem megy az a minőség rovására, kérem szépen? Az is nagy tévedés, hogy az apáknak mindig csak a szexen jár az eszük – ahol adott egy erős köteléken (ami nem a szex!) alapuló házasság, ahol az apa felnőtt az apaszerephez, ő ugyanúgy érzi, hogy más idők járnak, és ő is fáradtabb, ő is sokszor többre értékel egy jó alvást. Annyi minden más van egy kapcsolatban, házasságban – ha ennyire a szexről szól, meg a vonzalomról, szerintem rohadtul nem elég erős alap az egy családhoz, de mindegy, ez lehet, hogy csak az én véleményem. Miért ne lenne normális az, hogy egy szülőpár MER elsősorban szülőpár-ként létezni? Egy új egység, egy család alakult ki, és onnantól a “mi ketten” az – számomra – max. annyi értelmet kap, hogy persze, jó egy kicsit kikapcsolódni, vagy akár beszélgetni kettesben, de soha nem tudnék a férjemre meg magamra különálló egységként gondolni. Mi már négyen vagyunk “egészek”, négyen szeretjük egymást. Nem féltékeny gyerekek vagyunk, nem azért kell “kettesben” idő, mert különben azt hisszük, hogy nem szeret a másik.
Igazad van. Ez már az én fejemben is megfordult. Mármint, hogy a gyerekek igényeivel ki törődik? Jókat írtál.
Én ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy mindenki döntse el maga, mennyire oldódik fel az anyaságban. Én úgy gondolom, hogy az anyaság maximum a nőiességem kiteljesítése lehet, nem a célja, de ez én vagyok. És igen, nekem is kell a reggeli futás, vagy egy-egy szabad délután / este ahhoz, hogy utána bírjak megint napokig csipcsipcsókázni és kukucskajátékot játszani, esetleg lökdösni a hintát, amíg őfelsége úgy kívánja. 🙂
Nagyon egyetértek veled abban, hogy a gyerekek érdeke a legfontosabb a családban. “Nem kérték jövetelüket”.
Az a baj, ezekkel a “pszichológus válaszol” dolgokkal, hogy előre megfogalmazott válaszokat adnak, van “A” menü a húsosoknak, “B” a vegáknak (és még örülhetünk, ha egyáltalán van “B” menü, és nem egyformán kell(ene) mindenkinek csinálni).
Nekem pl. kell a saját idő ahhoz, hogy jó anya legyek. Nem feltétlenül fodrász, mozi, hanem, hogy egyedül legyek, csak én és a gondolataim. Csak így tudok kikapcsolni, enélkül nem működöm. Amikor picik voltak, volt, hogy szétvetett az ideg, fogalmam sem volt mi a bajom, aztán rájöttem, hogy, hopp, 1 hete nem voltam egyedül… A barátnőm ezt nem érti, ő el sem mozdult 3 évig a gyereke mellől (vitte mindenhova magával), neki így volt jó.
A gyerekek igényei is mások, a lányomnak a minőségi idő kell, ő attól töltődik fel, ha babázom vele 1 órát, csak rá figyelve. A fiamnak a testi kontaktus a létszükséglete, szetetnyelve (ez is egy jó poszttéma Nemlajos :P).
Ugyanezt a párkapcsolatokról is el lehet mondani, magyarázom… Nem kell káposztafejeknek nézni minket, kedves Baktayék!
A mai világban ha egy kicsit rosszkedvű az ember, rögtön azt mondják depressziós. Mindent visszavezetnek valahová. Ha bajod van, még lejjebb húznak, hogy egy másik hibádnak a következménye ez. Próbálunk jó anyukák lenni, és ez tényleg nem szextől, szabadidőtől, barátnőzéstől függ. Meg kell találnunk az összhangot a gyerek és köztünk és persze apuka sem maradhat ki a körből.
Jól megírtad Nemlajos! 🙂
Ez egy nagyon jó írás, megragadta a lényeget szerintem. Nemlajos, mi a polgári foglalkozásod? Nagyon jó stílusban írsz.