URSULA

A nagy lakcímtrükk

 

Amikor hetekkel ezelőtt azt olvastam, hogy egy kedves politikusunk megelégelte a kiskapukkal játszmázó óvodai jelentkezéseket, és szigorítani szeretne az óvodai felvétel jogszabályozásán, miszerint csak az a gyerek legyen felvehető a kiszemelt intézménybe, aki valóban, életvitelszerűen tartózkodik az adott óvoda körzetében, máris tudtam, hogy aknamezőre tévedtünk.

És valóban, azóta kommentek százait olvastam el, és az ország jól láthatóan ismét két táborra szakadt.

Vannak, akik a XII. kerületi polgármesterrel együtt felháborítónak tartják, hogy nem mindenkinek felel meg a jóisten, vagy az állam bácsi által kevert sorskártya, és képesek trükközni, csak hogy a gyerekük egy általuk jobbnak tartott óvodába járhasson.

Nyilván az ezen dühöngő szülőket sem ugyanaz motiválja, hiszen vannak, akiket csak elvi okokból zavar, hogy a rózsadombi csemetéjével ül egy asztalhoz egy olyan gyerek, akinek szerinte semmi keresnivalója a Duna innenső oldalán, és persze vannak azok, akiknek a gyerekük éppen a szabályokat kijátszók miatt nem jutott be a körzetes intézménybe.

Utóbbiak táborát erősíti Erika:

„Nem tudom elmondani, mit éreztem, mikor a gyerekem nevét az elutasítottak között találtam. Mivel az óvodák szervezeti összevonása óta majdnem mindenütt vannak tagóvodák, így szerencsére kaptunk másik helyet, de míg a körzetes – és kiváló hírű! – óvodánk a szomszédban van, most járhatunk a két kilométerre található, sokkal kevésbé felszereltebb, szocreál kinézetű oviba.

A legdühítőbb az volt, amikor teljesen véletlenül egy másik óvoda ajtaján megláttam kiírva hat nevet. Hat gyerek nevét, akit a saját körzetükből a mi körzetes óvodánkba irányítottak át. Oda, ahová már az én gyerekemnek sem maradt hely. Mindenki tudhatja, hogy ez mit jelent: valakiknek jó ismerősei voltak, jó helyen.”

 ovi üres

De legalább ugyanennyien vannak a maguk is kiskapuzók, akik szerint azt a szülőt kellene büntetni, aki nem követ el mindent, hogy a gyermeke a legjobb intézménybe járhasson már a kezdetektől. Ez a típusú szülő egyáltalán nem hátrál meg, szinte bármire képes, csak hogy a gyereke neve felkerüljön a kiszemelt listára.

Persze nem mindenki bírja jól a trükközést, erről mesélt nekünk Marcsi:

„Miközben a csapból is az folyt, hogy óvónénit kell választani nem óvodát, a településen, ahol akkor laktunk, éppen 600-700 gyerek nem fért be az oviba évente (agglomerizációs város).
Így az az igényem, hogy szeretném az óvónőket megismerni, nem talált túl jó fogadtatásra. Nagyjából gyerekgyárként működtek, s nem titkolták: tegyem össze a két kezem, ha felvesznek, és felejtsem el a további igényeimet.
Mint utóbb kiderült végül felvették a fiamat az irgalmatlan túljelentkezés és a protekció hiánya ellenére, de én akkorra már eldöntöttem, hogy ilyen körülmények között nem tudom jó szívvel beadni a körzetesbe. Nyakamba vettem a környéket, és sorra látogattam az óvodákat szimpatikus óvónő után kutatva, pontos kimutatást vezetve az előnyökről-hátrányokról, s végül megtaláltam az igazit: két szimpatikus óvónő, kellemes környezet. Ismerősök addigra már finoman érdeklődtek, hogy mégis milyen speciális ovit keresek, hogy ennyire nem találom a megfelelőt, pedig valójában ennyi volt az igényem, hogy legyenek kedvesek az óvónők – nem kiégettek, gyerekpásztorok, ennyi.
Ezt nem találtam sokáig.

És itt jött a feladat, hogy oké, hogy megvan az ovi, de egy másik településen, s ha nem ott lakunk, akkor esélyünk sincs. Így elkezdtem ismerősök után kutatni: találtam is egy barátot, akinek a testvére pont ebben a városban lakott. Jó fej volt, egy bejelentő lapot kellett kitölteni, aláírta, bevittem, és máris kész volt az új lakcímkártyánk.

Ezen a ponton gondolkodtam el, hogy mindazt, amin eddig pörögtem, a gyerek óvodájáért teszem, és mi minden vár még rám, míg felnő. Nem volt jó érzés csalni, hazudni, trükközni. De a legnagyobb motivációt a fiam bölcsije jelentette, ahol kifogtunk egy olyan gondozónőt, aki megkeserítette az életünket, és a végén inkább kivettük onnan a gyereket. Ebbe nem akartam még egyszer belefutni.
Ezután kellett bemenni az oviba, mormoltam az új lakcímünket, mert abba elég ciki belesülni, elbeszélgettem az igazgatóval, kezdett minden szépen alakulni, egészen a levélig, amelyen értesítettek, hogy nem vettek fel. Itt még lehetőség lett volna az önkormányzathoz fordulni, de ezt már nem vállaltam, találtam egy alapítványi ovit, ahol boldog volt a fiam, és még hazudni sem kellett.”

 

Ági sokkal keményebben küzdött, de a végén mégis fel kellett adnia:

„Egy budapesti kerület határán laktunk, ahol végigjárva az ovikat, biztosan tudtam, hogy ezekbe nem akarom a kisfiam adni. Viszont a szomszéd utcában – ami már egy másik kerület – működött egy ovi, ami nekem is nagyon tetszett, és csak jókat hallottam róla. De nyilvánvalóvá tették, hogy másik kerületből lehetetlenség bekerülni.
Végtelenül frusztrált, hogy egy utca választ el a kiszemelt helytől, és nem akartam a fiamat oda íratni, ahol én sem éreztem jól magam, zsúfolt, kedvetlen óvónők, és a híre sem éppen a legjobb. Kerestem ismerősöket, akikhez át tudnánk jelentkezni, de nem találtam.

És jött a nagy ötlet: Elkezdtem albérleteket keresni, találtam is egyet pont a kérdéses utcában.
Felhívtam őket, és elmondtam a problémám: az ovihoz kell lakcímkártya, nem akarunk odaköltözni, és szívesen fizetek egy adott összeget, ha hajlandóak ebbe belemenni. A nő elképesztően jó fej és laza volt, neki is volt korábban hasonló sztorija, szívesen segített nekünk. Kifizettem a pénzt, amiben megállapodtunk – egy nagyobb lakás havi bére -, megcsináltattam a lakcímkártyát, jelentkeztünk az oviba.
Nagyon elégedett voltam, hogy sikerült.

Persze ekkor jött a fordulat: néhány napra rá cseng a telefonom: Jó napot kívánok, a kerületi védőnő vagyok, láttam, hogy most költöztek, szeretném másnap a gyereket megnézni.

Leizzadtam, kiakadtam, ordítottam, hogy ez nem lehet igaz. A férjem nyugtatott meg, hogy ezen már nem fog múlni, felhívtuk a lakás tulajdonosát, vázoltuk a helyzetet, és továbbra is nagyon megértőnek bizonyult. Így másnap fogtunk néhány bútort és alapcuccot, és látszat-költöztünk a lakásunktól néhány száz méterre lévő társasházba. Berendezkedtünk, a fiamnak próbáltuk nyaralásként eladni a helyzetet, négymillió volt a pulzusunk, és vártuk a védőnőt. Jött, minden simán ment, elbeszélgettünk, próbáltunk otthonosan mozogni, nem beégve arra a kérdésre, hogy hol a mosdó, miért nincs meleg víz stb.
Elment, megnyugodtunk, visszaköltöztünk, gyereket felvették az oviba, boldogok voltunk. Két hónap múlva telefon: Jó napot kívánok a kerületi védőnő vagyok és szeretném újra látni a gyereket. Na, itt elszakadt a cérna, elég volt, nem csinálom tovább, nem látszat-költözünk még egyszer: lemondtuk az ovit, új lakcímkártyát csináltattunk a saját lakcímünkre és kerestünk egy magánovit.”

Persze számtalan történet van olyan családokról, akik sokkal könnyebben vették a nehézségeket, és mai napig boldogan jár a gyermekünk a körzetükön kívül eső óvodába.

 ovi első nap

Fogalmam sincs, hogy Pokorni Zoltán hogy gondolja a szigorúbb szűrést, de azt hiszem, hogy nincs az az eltökélt szülő, akin kifogna, hogy az óvodai jelentkezés előtt három hónappal kell megejtenie az ál-lakcímezést, főleg, ha tényleg megoldhatatlan számukra a fenti esetekben alternatívát jelentő magánóvoda igénybe vétele.

 

Bevallom, előttem is ott állt a lehetőség, hogy a gyermekem egy népszerűbb oviba járhasson. Vívódtam is rajta sokat.

Hogy a végén mégis miért utasítottam vissza a segítséget? Mert elképzelhetetlennek tartottam, hogy már ilyen korán kezdjem a trükközést a gyerekem érdekében, hiszen jön majd az iskola, később a kollégiumi férőhelyek, egyetemi felvételi, jogosítvány… Azt hiszem, sokan tudnának mesélni. Nem akartam máris elveszíteni azt a pici rózsaszín ködfelhőt, amiben pár évre elhittem, hogy a gyermekeink által majd egy jobb világ jön, hiszen ha már óvodától erre neveljük őket, nem sok esélyt adunk a változtatásra!

Na és képtelen lettem volna nap, mint nap azzal a tudattal álomra hajtani a fejem, hogy egy család esetleg az én trükközésem miatt került nehéz helyzetbe.

Mégsem tudom elítélni azt, aki az utolsó körme szakadtáig is megpróbálja a jobb felszereltségű, nagyobb hírű óvodába betuszkolni a gyerekét, vagy tényleg ragaszkodik ahhoz, hogy ne óvodát, hanem óvónőt válasszon a gyermekének, bármeddig is kell elmenni érte.

Talán ha valóban mindenki azonos esélyekkel indulhatna, ha minden óvoda hasonló felszereltségű lenne, s nem járna az egyik helyen reformkonyha, lovaglás és nyelvóra, míg a másik helyen az egyetlen lehetőség, hogy kikopott füvön róják a megunhatatlan köröket a gyerekek műanyag motorral.

Ha az óvodapedagógus nem küzdene mindennapos anyagi gondokkal, ha a sok értelmetlen adminisztráció nem vonná el a figyelmét a gyerekekről, ha a szülő nem abban látná gyermeke boldogságát, hogy másokon áttaposva kikönyököl egy plusz helyet a nívósabb óvodában.

 

Miközben az is lehet, hogy a kitaposott füvön műanyag motorral megunhatatlanul köröket rovó gyereknek sokkal jobb dolga van… De szabad ezt államilag leosztani?

Nektek vannak óvodamaffiás történeteitek?

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Jucuska says:

    Én most nem az óvodai, hanem az iskolai beiratkozások kapcsán vagyok bajban… A körzetest, bár csak egy sarokra van, nem szeretném… Máshova viszont szinte lehetetlenség trükközés nélkül bejutni. Gondolkoztunk mi is a lakcím dolgon, de nálunk ez nem lehet megoldás, jövő májusig, a lakáshitelünk lejártáig nem jelentkezhetünk ki a lakásunkból… Így marad a körömrágás, és bízunk a jóindulatban…

  2. Sok ilyen “apróság” van.

    – Szavazni az állandó lakcím szerint kell, vagy el kell menni az ottani jegyzőhöz átjelentkezni – munkaidőben.
    – Sok budapesti rendelőintézet nem fogad lakcímkártya nélkül. A gyereket sem. Háziorvos, gyerekorvos viszont választható bárhol, a védőnő pedig hivatalból oda jön ki, ahol a gyerek életvitelszerűen lakik.
    – Az iskola, óvoda eddig beérte bérleti szerződéssel + védőnői ajánlással. Most nem tudom, mi lesz.
    – Ha fizetős a parkolás a közterületen, bejelentett lakcím kell a parkolókártyához. Ennek hiányában fizethetsz a saját otthonod előtt parkolva.

    … stb.

  3. schwesterke says: (előzmény @cc)

    Nagyon érdekes, amit írsz, valamiért nem is gondoltam volna, hogy ilyen nagy probléma lehet, ha az ember albérletben él. Pont azon gondolkoztunk mostanában, hogy hitelfelvétel helyett inkább bérelnénk valamit. Nagyon aktuális lenne a költözés (az anyósom lakásában lakunk), de még nem gyűlt össze annyi az önrészre, hogy bele tudjunk vágni. Egy albérletet viszont minden gond nélkül ki tudnánk fizetni. De ezek szerint ez nem is olyan egyszerű, mint én hittem. 🙁

  4. cc says:

    Albérlők vagyunk. Ez ma hazánkban eleve azt jelenti, hogy másodrendű állampolgár (lehet, hogy nekünk is fel kellett volna venni a devizahitelt…)

    A bérbeadók többsége retteg a lakcímbejelentőtől. Az állandó lakcímnél ezt még értem is, az nem évül el, baromi nehéz ügy, ha a bérlő nem akar kiköltözni, és állandó címe van. Az ideiglenes bejelentkezéstől meg azért félnek, mert a legtöbben nem adóznak a bevétel után, és félnek, hogy rájuk lel a NAV.

    Csak ideiglenes lakcíme nem lehet senkinek 2010 óta, így mi most szívességből a szülőkhöz vagyunk bejelentkezve állandóra, ide 180 km. Ha a bérbeadónk nem lenne ilyen becsületes, az lenne az egyetlen cím a kártyánkon. És akkor hiába néz a gyerekszoba ablaka a bölcsödére-óvodára, járhatna a gyerek csanába. Mert olyan gazdagok vagyunk ugye bérlőként.

  5. Kisgörény says: (előzmény @Catherine)

    Még 2007-ben, mikor a gyerkőcöm ovis korba került történt a következő: elvittem a körzetes óvodába, és mondtam, hogy mivel oxigénhiánnyal született (teljesen tünetmentes) egy kicsit több figyelmet igényel, mert kicsit ügyetlen, többet esik az átlagosnál. Erre azt mondta a vezető óvónő, hogy nyomorékokat ebbe az óvodába nem veszünk fel. Pedig ott állt előtte a gyerek, és nem volt nyomorék. Annyira megdöbbentem, hogy ezt egy pedagógus szájából hallottam, hogy csak annyit mondtam, az a szerencséje, hogy még húszan állnak mögöttem, különben a fejét az asztalba verném nagyon durván.
    Ezután felhívtam az önkormányzatot, írásban tegyek panaszt stb. és majd lesz valami. Mondtam az ügyintézőnek, hogy nem írogatni akarok, hanem megoldást. És csodák csodája éppen akkor nyílt egy új csoport a nem körzetes, de hozzánk közelebb eső oviban. Végül oda bekerültünk, nagyon tetszett neki, máig is visszasírja.
    Másik gyerkőc már automatikusan ebbe az oviba került, másik óvónőkhöz, akik közül az egyik nagyon demotivált volt, vagy inkább unott. A gyerek szerintem ezt levette és a végén már szinte sírva ment, annyira utálta az egészet.
    A harmadik gyerek valószínű, hogy a körzetesbe megy majd, mert ott azóta vezetőváltás volt, és egy nagyon aranyos vezető lett, aki egyébként még 2007-ben felhívott, hogy mi az oka, hogy nem oda visszük a gyereket. Elmeséltem a sztorit és azt mondta, hogy a kolléganője nevében is szégyelli magát nagyon. Csak annyit mondtam neki, hogy lehet, hogy a beosztottaknak kellene egy kis agymosás, mert ugye fejétől bűzlik a hal, és ha az előző vezetőnek ilyen szemlélete van a “nyomorékokkal” kapcsolatban, akkor vajon a beosztottak mit gondolnak?
    A hab a tortán, hogy a “nyomorékozó” vezető óvónőt idő előtt nyugdíjba küldték kitüntetéssel.

  6. Catherine says: (előzmény @Aliza)

    Sajnos az én fiamnak is nagyon hiányzott az ovi. Előző évben heti két napot a bölcsiben töltött, mert annyira igényelte. Aztán egy évet velünk kelltt itthon. Nem értette, hogy ha a barátai mehetnek oviba, akkor ő miért nem. De kibírtuk valahogy.

  7. Én ismerek olyat, akinek a szülei Németországban azért váltak el hivatalosan, hogy a gyerekek a megfelelő intézménybe kerülhessenek. És az is harminc éve volt már.

  8. KissVirág says:

    Azt el is felejtettem, hogy a lakcímtrükközés nem újkeletű dolog, a szüleim az általános iskola miatt papíron nem éltek együtt. 🙂 Pedig én 31 is elmúltam idén. 🙂

  9. KissVirág says:

    Mi egy sok-sok házas tízemeletes paneltelep és a családi házas környék határán lakunk (szerencsére családi házban, ami icipici ugyan, de egyedül vagyunk), szerintem esélyünk sincs az állami bölcsire úgy, hogy egy-egy séta alkalmával kb. 20 hasonló korú gyereket toló anyukával találkozunk. A tisztesség kedvéért megpróbáljuk, de rengeteg a családi napközi is a környéken, szerintem nekünk alapból “csak” az fog maradni. A másik dolog meg, hogy már most látom a 13 hónapos Bogyón, hogy extrovertált, élvezi a többi gyerek, többi ember társaságát (így született, szerencsére) és ha nem is fogok dolgozni, lehet, hogy 2-3 délelőttre már csak a társaság kedvéért családi napközibe kell adnunk. Nem azért, mert annyira szabadulni szeretnék tőle, hanem mert ő igényli. Majd meglátjuk, aztán max. én is írok még pár bölcsis-csanás posztot tavasszal. 😉

  10. Ha a gyerekem nyugodt és otthontűrő lett volna, lehet, hogy én is maradok még, anyagiak ide vagy oda (terheljük még inkább apát…). A hozzátáplálásos írásom olvastad? Talán a cím nem épp ideális. Kikészültem, mire két éves lett. 🙂

  11. Catherine says: (előzmény @Aliza)

    Mi falun élünk. Bölcsi csak magán van, és amikor a nagyfiam három éves lett, akkor az oviba is nagy volt a túljelentkezés. Minden csoportban harminc gyerek, és még így sem volt hely a jelentkezők felének. De a pedagógusok nagyon jól meg tudják kezelni. A fiam négy és fél évesen kezdte emiatt az ovit. Szerencsére én meg tudtam oldani, mert itthon voltam az öccsével. De az eszembe sem jutott, nyilván a helyzetből adódóan, hogy emiatt máshova jelentkezzek be és utazgassunk az ovihoz. Mire a kisebb fiam három és fél éves lett, elkészült a tagóvoda újabb két csoporttal, így ő kezdhetett szeptemberben.
    Iskola: ott is maradtunk a körzetesnél. Értsd: az egyetlennél ami a faluban van. És tanító nénit választottunk. Mert itt már fontos szerintem. Igaz, volt is kiből, mert a megszokott kettő helyett most négy osztály indult.
    Ételallergia: ha szerepel az óvoda szmsz-ében, akkor fel kell venni a gyereket. Nálunk nem okoz gondot. Pedig van ételallergiás és cukorbeteg kisgyerek is.

  12. fülemüle says:

    Két gyerekem van.
    A fiamat bölcsődébe nem vették fel. Kénytelenek voltunk CSANÁt fizetni. Nagyon-nagyon jó hely volt, csak hát drága. Pár hónap múlva hívtak a bölcsődei központból, hogy szabadult fel hely. Nem volt könnyű fizetni a CSANÁt, de ha már beszokott és jól érezte magát nem vittem át az állami bölcsibe.
    A lányomnál is pont ugyanez történt.

    Óvoda:
    Az elsőt 3 évesen elutasították, mert úgyis otthon vagyok a tesóval. 4 évesen is elutasították, mert maradhatok még a GYES-en a tesóval, minek venném el más elől a helyett. Tényleg mentem dolgozni, a kicsinek is csak a csanában volt helye. Két gyereknek nem tudtam volna fizetni. Ekkor nagyon elszállta az agyam, mert tudtam, hogy felvettek újszülött testvéres háromévest és körzeten kívülit, akinek a volt helye a körzetesben, de inkább ide szeretett volna jönni…. A fellebbezésben megemlítettük az ide vonatkozó rendelkezéseket és tudjuk kihez kell fordulnunk ha a fellebbezés is elutasítják. Ekkor hirtelen lett helye a gyereknek. A kerület másik felében, de nem bánom, hogy az előzmények után kihagytuk a körzetest.
    A lányomat is elutasították először, mert tanév közben töltötte a hármat és már nem volt hely, feltöltötték a csoportot olyanokkal, akik korábban töltötték a hármat.

    Iskola:
    Fehér hollóként a körzetest céloztuk, így a bejutás nem -most először- volt gond. De tanítónénit választani? Ha nem vagy VALAKInek a rokona, ismerőse, akkor felejtsd el……

  13. Ahol egy-két fejlesztendő gyerek van, az nem gond. De ha egy szegregált oviról van szó, sajnos igen… Oda kizárólag halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek járnak (úgy tudom). A kislányom már most ovisokkal jár együtt balettozni, a családi napköziben vágnak, ragasztanak, olyan dolgokat csinálnak, mint amit sehol máshol ennyi idősen. Legjobban annak örülnék, ha nem esne vissza ebben a fejlődésben.

  14. Katka22 says: (előzmény @Aliza)

    Hát mi pont kikerültük a tetveket idáig, de azok minden oviban vannak és nem higénia függvénye…. A legtöbb csoportban vannak ilyen küzdelmek…. Nálunk tavaly volt és többször hazaküldték az összes ágyeneműt kimosni, minden fertőtlenítettek, hetente jött a védőnő ellenőrizni, de hónapokba került mire rendesen sikerült kiírtani.
    A fejlesztő oviban valóan gond lehet, hogy a fejlesztendő gyerekek járnak, azaz több a problémás. Gondolom ezért kisebb a létszám.
    Szerintem – ha bevállalják az ételallergiát- akkor tudják kezelni ezt a kérdést…..

    Az én legkisebbem olyan csoportba jár, ahol 31-en vannak és van köztük down-kóros kislány is. Önállóan a WC-re sem tud elmenni…. És simán megoldanak körültte mindent…. És a többi gyerek körül is. Kiegyensúlyozott, nyugodt csoport.

  15. Nem akarom a körzetet otthagyni, de félek, hogy nem férünk be a keretbe. Az ételallergia miatt félő, hogy egy 25-ös csoportban nem figyelnek oda, hogy biztos a megfelelő ételt kapja. De ez a félelem egy kisebb csoportban is ugyanúgy megvan. A körzetben van egy másik óvoda is, ami fejlesztő ovi, kis létszámokkal, de beszéltem egy cigány anyukával, és mondta, hogy az ő gyerekét nem akarja oda járatni, mert folyamatosan gondok vannak az oda járó gyerekekkel, és a higiéniával – tetvesedés… Kihagynám.

  16. Katka22 says: (előzmény @Aliza)

    Aliza a 25 gyerek az engedélyezett norma és általában egy csoporthoz 2 óvónő és 1 dadus jut. Az óvónők közül az egyik délelőttös, a másik délutános, de van átfedés köztük és szerintem 25 gyerekkel elbírnak a óvónők.
    Szóval szerintem 25 gyerek miatt ne hagyd ott a körzetet, rengeteg kényelmetlenséget jelent máshova hordani a gyereket….
    Számomra inkább az a kérdés, hogy az ételallergiája miatt bevállalják-e….

  17. Aliza says:

    A főnököm egyre jobban várt vissza dolgozni… Bölcsivel jártunk hasonlóan, nálunk az egész városra egy ember dönti el, hogy ki felvehető, és ki nem, ki hova sorolandó. La Mamma…
    Elmentünk időben a központi felvételire, ahova a nagyasszony elhozta a beteg unokáját is (a kis bölcsi előtt álló bébik közé, köszi!!!). Amikor mondtam, hogy a kislányom erősen ételallergiás, önhatalmúlag eldöntötte, hogy sehová sem vehető fel alapból. Punk tum, sehová. Hiába mondtam, hogy beszéltem a körzetünkbe tartozó bölcsőde vezetőjével, és meg tudják oldani, hogy külön kapjon ételt, és volt már hasonló gyerek (akinél a szülő nem volt hülye mint én, és nem jelentette be, hogy allergiás a gyerek), és simán megoldották, gond nélkül…
    Hatóságokhoz fordultam, és hónapokkal később találtak megoldást, mert egyértelműen nem szabad hátrányos helyzetbe hozni senkit, de akkor már késő volt. Messze tőlünk, találtunk egy egyházi fenntartású olcsóbb családi napközit. Összességében véve jól jártunk, mert sok figyelmet és külön programot kap a kicsi, csak a munkahelyemen nem örülnek, meg a férjem sem örül, hiszen későn nyitnak, korán zárnak, és a messzeség miatt a férjemnek kell mindig munkaidő elején elszállítani a gyereket, és minden nap balhé van ebből,… Az óvoda még kérdés, már járjuk egy ideje az óvodákat, és mindenhol mereven elzárkóznak, a nyílt napokon kívül meg se lehet nézni az óvodát (akkor pedig tömegelés van), és mondják, hogy csak körzetből vesznek be gyereket. A mi körzeti óvodánk meg rettenetesen zsúfolt (1 óvónőre 25 gyerek, a nap egy részében persze van segítsége azért). Persze a városon kívüli óvodák várnának minket szívesen, de ki is akarnék kerülni az ingázás csapdájából, mert normális programok helyett utazgatni kell a gyerekkel, agyrém délutánonként az a másfél óra utazás, mert természetesen a férjem nem ér rá, hogy vissza is szállítson. Egy családba két kocsi? Oh… Vicc.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!