Aránylag fiatal család vagyunk, egészen kicsi gyerekekkel, valahogy nálunk nem kérdés, lesz-e igazi karácsonyfa karácsonykor. De egy baráti beszélgetés során kiderült, ez – különböző okokból – korántsem ilyen egyértelmű más családoknál.
A karácsonyfa-állítás szokásának előzménye egyrészt a termékenységet, örök életet, fejlődést, növekedést jelképező karácsonyi életfa, termőág. Másrészt a középkori, egyházi eredetű szokás, miszerint Ádám-Éva napján előadták a teremtés történetét. Ebben szerepelt a paradicsomi életfa, a tudás fája, melyre – almán kívül – rákerült a kígyót jelképező lánc is. Az almafát télen örökzölddel, fenyőfával helyettesítették. A karácsonyfa és a karácsonyi termőág állításának szokása sokáig egymás mellett élt, díszei is sokáig azonosak voltak.
Magyarországra (és a világ talán összes pontjára) Németországból érkezett a faállítás szokása, de még a múlt század első felében is csak szórványosan jelent meg, hiszen nem mindenkinek volt módja fenyőfához jutni. A maihoz hasonlító fenyőfa-árusítás az ’50-es, ’60-as években vált elterjedté.
Manapság számtalan helyen, számtalan választékban árulnak díszítésre alkalmas fenyőféléket, de sokszor a vásárlók számára csillagászati áron. Az elmúlt években kialakult egy, a termelők számára meglehetősen veszteséges rutin, amikor a türelmesebb, taktikusabb vevők az utolsó pillanatban indulnak el fát vásárolni a holnaptól elértéktelenedő áruiktól kétségbeesetten szabadulni vágyó kereskedőkhöz. Ezt viszont az elmúlt évre már megelégelték a termelők, sokan inkább eladták hulladék fának a minőségi fenyőfákat, de nem mentek bele ebbe a számukra méltatlan üzletbe.
Úgyhogy aki idén is ezt a taktikát akarja követni, nem árt, ha készül egy B-tervvel…
Vannak, akik egyáltalán nem akarnak fenyőfát állítani a lakásukba, vagy mert nem követik a karácsonyi szokásokat, vallási okokból, vagy egyszerű érdektelenségből, vagy valami teljesen praktikus okból, kicsi a lakás, allergiás valaki…
Vannak, akik környezetvédelmi, vagy egyéb szempontokból inkább a műfenyő mellett döntenek, számukra már kielégítő kínálatot tudnak nyújtani az üzletek, élethű fenyőtől a teljesen újragondolt, minimalista fenyőig minden kapható a boltok polcain. Ők vagy nem is hiányolják, vagy különböző illóolajokkal pótolják az igazi fenyő illatát.
Vannak azonban olyan családok, ahol szeretnének ugyan egy illatos fenyőt a szoba közepére, de egyszerűen nem telik rá. Nem minden család tud több ezer forintot nélkülözni egy kisebb fa megvásárlására, főleg, ha még a díszeket is most kellene beszerezniük. Náluk megoldást jelenthet néhány termésből készített díszekkel felöltöztetett jelképes fenyőág.
Még egyedül élő lánykoromban ingyen is kaptam egy-két ágat egy koszorú- és faárustól, remélem, másnak is szerencséje lesz, és találkozik ilyen kedves, jólelkű eladóval.
Nálunk idén nagy fa lesz, egyszerűen kisebbet nem kaptunk ott, ahol vásárolni akartunk, de sebaj, most legalább nem kell az éjjeli szekrényre állítani, a földön tesszük be a talpba.
Az évek óta bevált piros-natúr díszekkel fogjuk felöltöztetni a fát – immár a két nagy fiúval közösen. Minden évben sütünk és rajzolunk mézeskalácsot is, amiből szintén kerül a fára. Engem nem zavar, hogy mindig hasonlóan néz ki a fánk, csak a névre szóló szívdíszeink szaporodnak időről időre. Nem követjük az éppen aktuális fenyőfatrendet, az az egy garnitúra dísz kiszolgál még pár évre minket.
Sokáig vívódtam, hogy a sok-sok hagyomány közül melyiket vigyük tovább majd a családunkkal. Mivel nem vagyunk vallásosak, a Szentestés Jézuskás történet éppen olyannyira illik az életünkbe, mint a sütit és tejet kívánó Télapó meséje. Mivel a meséken keresztül úgyis az amerikai vonal özönlik a lakásunkba, és egyébként is tetszik az egész Északi-sarki történet felépítése, úgy döntöttünk, hogy nálunk is 24-én délután van fadíszítés, és 25-én reggelre érkeznek az ajándékok, amiket a Télapó hoz. De ugyanakkor beszélünk az újszülött ünnepéről, Jézus születéséről is.
Ti hogy készültök az ünnepre?
bár előbb, nem előtt… 🙂
mi is a műfenyőnél kötöttünk ki már jó pár éve. sőt, a férjem még egy ilyen utolsó pillanatos vásárlás alkalmával vett még egyet, leértékelve (nagyon), amiben még beépített izzósor is van! 🙂 és én azóta nem láttam még olyan igazi karácsonyfát, aminek tetszett volna az alakja, úgy igazán, mert ezek a műfenyők olyan tökéletesek. 🙂
igazából én sem emlékszem olyan markánsan a fenyőillatra, ami miatt megérné az a sok macera a megvásárlásával a tömegben, majd a levélhullással, végül a hogyan szabaduljunk meg tőle aktussal…
és nálunk a jézuskás sztori fut, bár előtt ismertelek volna, akkor tuti mi is inkább az amerikás verziót futtatnánk… 🙂
Az ünnepek után nálunk összegyűjtik a fákat, és mulcsot készítenek belőlük a falu köztereire. Vagy van aki magának csinálja ugyanezt.
Ami viszont sokkal nagyobb gond, hogy vannak ilyenkor nagy számban fatolvajok, akik nem a kijelölt részről vágják a fát engedéllyel, hanem komoly kárt tesznek az erdőben. (Én mondjuk vágott virágot sem veszek, csak cserepeset.)
A kedvencem egyébként az, amikor kimegy a család az erdőbe, kiválasztja a neki tetsző fenyőt, a tulajdonos kivágja és boldogan távoznak vele. Mert ilyen is van az országban. 🙂
Szóval én lennék a taktikázó, türelmes, utolsó pillanatban fát vásárló ember 🙂 tavaly egy 4 méteres fát sikerült 2 ezer ft-ért megvennem, és végre volt plafonig érő fánk! életünkben először. Idén is a mai napon az utolsó fát hoztam el 1000 ft-ért a boltból, kicsit csoffadt csak :p kb. 170 cm, és az alsó ágait kell levágni és jó lesz. Idén kérdéses volt, h lesz e fánk. Ugyanis anyagilag nagyon megszívatott az élet, meg pár ember, pont karácsony előtt. Így úgy voltam vele, h ha nem sikerül olcsón szereznem, lehet h nem lesz fánk. A gyerekek persze nagyon várták, várják… Épp tegnap mondta a fiam (5) a kisebbik lányomnak (7) hogy “nincs még karácsony, még nem jön a Jézuska, mert nincs is fánk! Majd ha lesz fánk, akkor jön a Jézuska!” Ezek után leültem velük, és elmondtam h sajnos nem biztos h idén lesz fánk, megpróbálunk olcsón szerezni egyet, de előfordulhat h nem sikerül, és akkor csak egy fenyőág lesz, és az is éppolyan jó (na, ezt azért nem hitték el :p) és ajándékot fognak kapni biztosan, ettől függetlenül, ha lesz fánk, ha nem lesz fánk. És ezek kapcsán eldöntöttem, h jövőre be fogok szerezni egy pofás műfát, nem 10-20 ezerért, mert annyim talán sose lesz rá, de használtcikkesnél láttam 2-3 ezerért. Felénk nincs földlabdás meg vödrös fenyő meg visszavihető, így vagy kivágott fenyőt veszek, vagy műanyagot. A nagylányom szeretne a szobájába egy pici fehéret, ha találok, jövőre megveszem neki 🙂
Azért azt ne felejtsük el, hogy ezek direkt erre a célra nevelt fák, nem erdőből random kiirtott fenyők.
Ez pont olyan, mint a nevelt csirkét sajnálni – de persze lehet.
Persze megértem az okokat, és sokszor én is eljátszom a műfenyő gondolatával, de nem láttam még számomra igazán tetsző utánzatot.
Ami viszont tényleg igaz, az a méltatlan sors, ami a fákkal történik az ünnepek múltával, az szerintem is kiábrándító 🙁
Teljesen egyetértek, egy szép és drágább műfenyő kifizetődőbb és természetbarátabb, mint minden más megoldás. (Egy normál méretű fenyőt kb. 10 évig kell nevelni, mire kivágható lesz. És minek, hogy kivágják… A gyökeres fenyőnek meg kínzás, 30% éli túl egyáltalán.) Fenyőillatot egy fenyőággal is lehet varázsolni, vagy “karácsonyi” illatú illóolajokkal.
Mi negyedik éve műfenyőt állítunk. Előtte kipróbáltunk minden típust. Aminek volt illata, annak a tűlevelei hullottak le pár napon belül. Kicsi gyerekek mellett nem túl praktikus. Amelyiknek a fán maradtak a tűlevelei, azok összeszáradtak és illatuk ugyanúgy nem volt, mint a műanyag társuknak. Ráadásul kisebb vagyon fizettünk érte minden évben. Aztán döntöttünk. Pár éve elindultunk az utolsó karácsonyfa beszerzésre. Nem sajnáltuk rá a pénzt. Annyiba került, mint amennyit két év alatt szoktunk rá költeni. Ami azt jelenti, hogy az utóbbi években ezt is megspóroltuk. Az időről és idegeskedésről nem is beszélve a benzinköltséggel együtt. Gyönyörű nagy formás telt karácsonyfánk van minden évben amit a gyerekekkel együtt díszítünk. Ezzel jelezzük a Jézuskának, hogy várjuk őt, jöhet. Amit meg is tesz 24-én a délutáni alvás alatt. Aztán már csak élvezzük az ajándékokat, amiből a legnagyobb egymás társasága.
Én csak azt látom, hogy január 2.-án már le vannak dobva az emeletről a fenyőfák, a kukák mellé dobálva, amikért 12 ezer forintot is kifizettek egyesek. Szerintem ez egyrészt: pénzkidobás, pazarlás a javából, másrészt környezettudatos ember nem vágja ki a fát csak azért, hogy pár nap után a kukában landoljon. Akinek kell a fenyőillat, menjen ki az erdőbe és ott szaglássza a fenyőfákat, vagy vegyen fenyőfa párologtató illatot, esetleg vegye meg,/kölcsönözze ki a fát földdel és gyökerekkel együtt, majd vigye vissza a helyére, miután elmúltak az ünnepek. Én nem hiszem, hogy Jézus ezt szerette volna, hogy a születésnapja alkalmából az emberiség egy része irtsa ki a fenyőfákat. Mi műfenyőt díszítünk, az is ugyanolyan szép és nagy és csomó pénzt megspórolunk azzal, hogy nem kell minden évben újravenni.