Rákattantam a duolingora. Ami azért nagy szó, mert évtizedek óta küzdök a nyelvtanulással. Ha kedvem volna tanulni, időm nincs, ha időm van, akkor jó módszert nem találok, belevágok ebbe, belevágok abba, és aztán nem jutok sehová.
Most már bátran kijelenthetem, úgy még soha nem tanultam nyelvet, hogy két hétig minden egyes nap legalább egy órát foglalkoztam vele, de a duolingoval most megtörtént!
Mi is ez a duolingo?
Egy ingyenes nyelvtanító program, ami ötvözte a pontgyűjtős-versengős játékokat a nyelvtanítással úgy, hogy egyszerre fejleszt a szókincs, hallás utáni szövegértés, fordítás, nyelvhelyesség területén. Igaz, nem ugyanolyan mértékben.
S miért éppen most támadt ez az őrület itthon? Eddig ugyanis csak más nyelveken hódolhattunk a nyelvtanulási szenvedélyünknek, de két hete már magyar utasításokkal tanulhatunk – igaz, egyelőre csak angolul.
Ami még külön a javára írható a duolingónak, hogy elérhető mobilon/tableten és számítógépen is, így bármelyik okos kütyünk is keveredik a kezünkbe, ha van internetelérésünk, nyugodtan gyakorolhatunk egy keveset.
Kezdésként bejelentkezhetünk már meglévő facebook-, vagy google + fiókunkkal, de kreálhatunk teljesen új felhasználói felületet is. A lényeg, ha minden egyes eszközön ugyanazzal a névvel vagyunk bejelentkezve, akkor bármikor folytathatjuk a megkezdett tesztsorokat.
Ha számítógépről indítjuk el először a programot, akkor felkínálja, hogy töltsünk ki egy szintfelmérő tesztet, aminek eredménye alapján besorol egy adott nyelvtudási szintre, ahonnan indulhat a tanulás. Mobilalkalmazásnál ez a lehetőség vagy elmaradt, vagy nem sikerült túl feltűnőre, mert én egyáltalán nem vettem észre ezt az opciót, úgyhogy kezdtem az alapoknál, ami – nagy örömömre – nem a szokásos „hellómájnémiz”.
A feladatok több típusból állnak:
– anyanyelvről fordítás idegen nyelvre (adott szókészletből, vagy önállóan)
– idegenről anyanyelvre (adott szókészletből, vagy önállóan
– hallás utáni szövegértés (írásban vagy szóban – utóbbi kikapcsolható, ha valamiért nem tudsz mikrofont használni)
– több lehetőség közül a helyes kiválasztása
A dologban az az izgalmas, hogy észrevétlenül tanítja meg a szavakat – ennek duolingosított számát láthatjuk is a menüben, mint ahogy azt is, hogy épp melyik szint felé tartunk, és hány pont kell még annak eléréséhez.
És hogy mi ebben a játék?
Ugyanúgy vannak elveszíthető életeink, mint ahogy a számítógépes játékokban megszokhattuk – leckénként eleinte négy, később három, a tizenhat kérdésre. A duolingoban lingotokat gyűjthetünk, ez a játék valutája, amolyan virtuális pénznem, amiért különböző dolgokat vásárolhatunk: plusz életet (egyszerre csak egyet), szériafagyasztót, aminek a segítségével kihagyhatunk egy napot a gyakorlásból (hogy mi történik akkor, ha új szériát kezdünk, az ilyen függők számára, mint amilyen én vagyok, még nem derült ki 🙂 Ha valaki tudja, feltétlenül írja meg!), időmérős felmérőt, tesztet, de egy “mesebeli” hétnapos széria teljesítésével meg is duplázhatunk egy kisebb zacskónyi lingotot.
A duolingo oldalán követhetjük barátainkat, és viszont, versenyezhetünk velük, a fórumoldalon válaszokat kaphatunk kérdéseinkre, de a fejlesztőknek is könnyedén jelezhetjük, ha problémát találtunk az oldalon, vagy fordítási hibára bukkantunk.
A duolingo ugyanis mindamellett, hogy teljesen ingyenes, folyamatos fejlesztés alatt is áll, így a kezdeti hibákat remélhetőleg rövid időn belül kijavítják.
Ami bennem hiányérzetet kelt, az a nyelvtani magyarázatok hiánya, bár az is igaz, hogy ha egy-egy kérdés felmerül bennünk, annak az interneten már könnyedén utánanézhetünk, ha a duolingo fórumában erre nem is találtunk választ.
Hogy mennyire lehet megtanulni angolul a program segítségével, azt nem tudom. Beszélni valószínűleg nem innen fogok megtanulni, ugyanis vagy a gyerekek beszéde, vagy a szuszogásuk tartja folyamatosan aktívan a mikrofont, és csak jön a hibaüzenet: „Ez nem volt túl jó, próbáld meg még egyszer!”, úgyhogy az én gépemen a mikrofon folyamatosan ki van iktatva.
De az esti altatás hosszú fertályóráira kitűnő szórakozás. Próbáljátok ki ti is!
A képek forrása a képre kattintva érhető el!
Nem vagyok olyan nagyon jó, csak B1 szintű a tudásom, de ha a középfok _közelébe_ lehet csak kerülni, akkor pont helyben vagyunk. Egyébként mindig van hová fejlődni! 😉
Az angolul tanuló kollégáimnak elküldtem, hátha ugyanígy bejön nekik is! Köszi a megosztást!
Na, de hát ha már ilyen jó vagy, akkor hova akarsz fejlődni? 🙂
Hát akkor ezzel sajnos nem leszek kisegítve. :-\
Szerintem a középfok közelébe lehet eljutni….
Arra kíváncsi lennék, hogy mi az elérhető legmagasabb szint ezzel a programmal. Kipróbáltam, tényleg elég addiktív. 🙂