Remélem, mindenki tökéletes önuralommal viselte a mai viccözönt, ami a világból ránk ömlött – akkor is, ha éppen a kárunkra történt!
Sokan nem tudják, de az április elsejei bolondozás nem magyar találmány, bár az eredete még felderítetlen.
Az április bolondját a francia poisson d’avril-nak, az angol April fool-nak az olasz Calandrino-nak, a német Aprilsnarr-nak hívja. Mondják, hogy az április hónap csalfa, változó természete adja a mai nap hagyományának magyarázatát, de él az a hit is, hogy egy ősi kelta szokás maradványa, amikor is április kezdetén bohó, vidám tavaszi ünnepeket ültek. Ám a legvalószínűbb, hogy IX. Károly egy rendeletéből ered, amely rendelkezés 1564-ben az új esztendőt április 1-éről áttette január 1-ére.
Bárhonnan is jön ez a hóbort, a pszichológusok véleménye is az, hogy egy nap következmények nélküli hazudozás szükséges az egészséges lelki élethez.
Nem magyar szokás tehát a bolondozás, így egészen széles körben terjeszkedő, vaskosabb tréfákkal is találkozhatunk szerte a nagyvilágban. Néhány ütősebb poén a múltból:
Tavaszi nagytakarítás az interneten
1997-ben egy e-mail járta be a világhálót, mely szerint március 31-e éjféltől április 2-a nulla óráig nagytakarítás miatt bezár az internet. A levél szerint a nagytakarításban kisöprik a hálózatban sodródó „roncsokat, törmelékeket”, mint például a halott e-mail címeket, inaktív ftp, www oldalakat. A nagytakarítást öt nagyteljesítményű, többnyelvű japán robot végzi. A levél tulajdonképpen egy régi, telefonvonal-takarításos tréfa modernizálása volt. Néhány évtizede egy amerikai telefontársaság kérte arra ügyfeleit, hogy április elsején helyezzenek műanyagzacskót készülékeikre, mivel a vonaltisztogatás miatt nagymennyiségű por távozhat a kagylón keresztül.
A svájci spagetti-szüret
1957-ben a mértékadó BBC Panoráma című hírmagazinja bejelentette, hogy az enyhe tél és a rettegett spagettizsizsik kiírtása miatt a svájci farmereknek örvendetesen dús spagetti-termésben lehetett részük. A híradást döbbenetes felvételekkel illusztrálták, amelyeken svájci parasztok spagetti-kötegeket húztak le a fák ágairól. A riportban a bámészkodók köréből is többeket megszólaltattak, akik a látvány hatására rendre azt tudakolták, hogy hogyan nevelhetnének saját maguk számára is spagetti-fákat. A BBC munkatársai diplomatikusan csak ennyit válaszoltak: „ültess egy kis darab spagettit egy adag paradicsomszószba és reménykedj a sikerben!”
Instant színes TV
1962-ben még csak egy TV-csatorna létezett Svédországban, az is fekete-fehérben sugározta a műsorait. Az állomás technikai szakembere, Kjell Stensson április 1-jén megjelent a képernyőn és bejelentette, hogy egy újonnan kifejlesztett technológiának hála, valamennyi TV-néző villámgyorsan átválthatja az adást színesre. Ehhez csupán annyit kell tenniük- tanácsolta a technikus -, hogy húzzanak egy nylon harisnyát a képernyőre. A bejelentés hatására állítólag Svédország hétmillió lakosából több százezren kipróbálták a dolgot. A történet fricskája, hogy a színes műsoradás végül nyolc évvel később, éppen április 1-jén indult el a skandináv országban.
San Serriffe
1977-ben a brit The Guardian egy hétoldalas melléklettel rukkolt elő, amelyben az Indiai óceánban fekvő San Serriffe köztársaság megalakulásának 10. évfordulója előtt tisztelgett. A cikksorozat szenvedélyes hangvételben írt a több pontosvessző-alakú földrészből álló szigetcsoport szépségeiről, és a sokak előtt ismeretlen őslakók kultúrájáról. A két legnagyobb sziget neve Nagybetű és Kisbetű volt, a fővárost és az államelnököt pedig különböző betűtípusokkal illették. A megjelenés után csak úgy égtek a telefonvonalak a The Guardian szerkesztőségében, olvasók tömegei szerettek volna többet megtudni a nyári utazások szempontjából is ideális célpontnak tűnő paradicsomi szigetekről.
Megváltozik a pi értéke
1998. áprilisi számában a New Mexicans for Science and Reason lap hírlevele arról számolt be, hogy az alabamai törvényhozás a pi értékét a 3,14159-ről a „bibliai” hagyományoknak megfelelő 3,0-ra módosította. A cikk hamar felkerült az internetre is, bejárta az egész világot, és hamarosan tiltakozók ezrei kezdték el e-mailben és telefonon bombázni az alabamai törvényhozást. Az eredeti cikk a törvényhozás azon törekvéseinek kívánt görbe tükröt állítani, amelyek az evolúcióval kapcsolatos tananyagok bibliai szellemű újraírását szorgalmazták.
Fütyülő sárgarépa
2002-ben a Tesco a The Sun című lapban fizetett hirdetésben tette közzé, hogy mostantól üzleteiben genetikailag módosított fütyülő sárgarépa is kapható. A reklám szerint a sárgarépa oldalán fokozatosan vékonyodó lyukak találhatók. E légbuborékoknak köszönhetően a megfőzött répa sípoló hangot ad ki.
Állati nyelvekre fordító program
2010-ben a google egy állati nyelvekre fordító programot hozott létre. Aminek még saját weboldalt is készítettek. A honlap még a mai napig él.
Persze nem minden tréfa sül el jól, ahogy ezt már fentebb is láttuk. Az idei év legdurvább átverését – ha nem is áprilisi tréfának szánták – egy német női hetilap, a Die Aktuelle követte el, ezzel a címlappal:
Szegény Schumacher persze nem ébredt fel, de négy másik kómás beteg, akiről a lapban lévő cikk szól, igen. Hát, ez elég erősre sikerült…
Persze nekem is kijutott mára a tréfából, benézve a hűtőbe azt láttam, hogy három és fél liter tej árválkodik benne, április 1-jei lejárati dátummal.
Úgyhogy – bár ma nem szándékoztam főzni – immáron kész a borsófőzelék, egy hatalmas fazék palóc gulyás (aminek nem feltétlenül tett jót a tejföl tejes rántással történő helyettesítése) és egy tripla adag madártej.
Rajtam nem talál fogást ez a nap! 🙂
És rajtatok?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: