URSULA

Internetfüggőség - többen vagyunk érintettek, mint hinnénk!

Liza olyan kérdéseket feszeget, amelytől – bevallom – kínosan feszengeni kezdek, és próbálok máris, magam előtt is indokokat – igazából kifogásokat – keresni. Pedig egyáltalán nem is játszom. “Csak” olvasgatok…
A gyerekek biztonsága miatt sokan aggódnak, mi történik, ha elkeverednek mellőlünk, baleset érheti őket, vagy egy idegen cukrosbácsi elcsábítja őket a játszótérről. És mi történik, ha a szemünk láttára, otthon, a saját szobájában történik baj a gyerekkel, és már csak pszichológus segíthet?
számítógépes gyerekek
 
Egy ismerősöm is hasonlóan aggódott a gyerekeiért, és mivel nem mindig volt ideje kimenni velük a játszótérre, és otthon a gyerekek nem mindig csak a kert nyugalmát akarták élvezni, pénz is volt, nyilvánvaló program-pótlékként vettek számítógépeket a gyerekek szobájába, hogy ha úgy van kedvük, szabadidejükben számítógépezzenek. Baleset itt nem érheti őket, és kontroll alatt tarthatók addig is, úgy is, a korosztály minden tagja azzal tölti az idejét – osztálytársak közül is -, hogy online játékokat játszanak. Ha hétvégén összefutottak, felvonultak a gyerekszobába, és együtt játszottak a számítógépes játékokkal, csendben, kedvesen, egymás mellett ülve gyakorolták a Sims, illetve a focis és stratégiai játékok menetét. A szülőket nem is zavarták, anyu és apu is biztos lehetett benne, hogy nem történik a gyerekekkel semmi baj. Ha éhesek voltak, enni lementek, és nem volt veszekedés, nem kellett a szülőknek beleavatkozniuk a játékba.
Évek teltek el, veszekedés csak abból volt a szülők és gyerekek között, hogy a leckék elkészüljenek legalább, ne a játék legyen a legfontosabb. Egyre több lett a játszma. Net-korlátozás volt néha a büntetés, de nehéz úgy tiltani, hogy a számítógép a szobában van… A gyerekek azóta felnőttek, de otthon élnek, és a legfontosabb és igazi, egyetlen hobbijuk a netezés maradt, online posztoló világban élnek, online híreket olvasnak. A családi együttléteken az okostelefonjaikba merülnek, vagy azonnal mennek a kéznél lévő számítógéphez. Fogalmuk sincs, hogyan kellene a valódi életben ápolniuk a kapcsolataikat.
Nem tudom, mi lesz a vége, milyen felnőttek lesznek majd. Baj ez? Ez egy új generáció, akik a gépen keresztül értik csak meg egymást? Amíg a gyerekek kicsik, addig van remény, hogy majd kinövik, majd kialakítanak maguknak saját életet, saját baráti kört, saját hobbit. De amikor egyre nagyobbak lesznek, kezd ez a remény elillanni. Itt olvasható egy példa a netfüggőségről gyermekkorban, és itt a teszt, ha aggódsz, hogy a gyermeked netfüggő lett.
 
Magamon is érzem, a kollégáimon is érzem azt, hogy néha – mivel a net mindig kéznél van – túl nagy a csábítás, gyakorlatilag folyamatosan olvasgatunk, minden szabadidőnkben. Hol vannak a határok? Mikor káros? Amikor mindennél fontosabb, hogy elolvassunk egy hírt? Amikor a család látja kárát?
 
A munkahelyemen ismertem meg, egy kollégám lett  Candy Crush-függő. Nem akartam kipróbálni, nem is fogom soha. Azt olvastam, hogy ezek a játékok függővé tesznek. Amúgy kívülről nézve amolyan agyzsibbasztónak látszik. Mindenféle színű cukorkákat kell kilődözni, végtelenítve. A kollégám nagyon ideges, ha egy-egy órányi munka végeztével nem nyomhat le 5-6 cukorkatörő menetet. És kifejezetten mérges volt, csapkodott, amikor a Facebookra nem tudott feljelentkezni, mert a nagyfőnök bent volt. A munkahelyről ezeket a dolgokat ki kellene tiltani.
mobil2
 
 De az okostelefonok is csábítanak a játékra. Ott vannak a játszótereken, a buszokon, mindenhol, ahol az ember eddig bámulta a felhőket. Most szépen van rá lehetőség, hogy minden időnket kihasználjuk a “művelődésre”.  A gyerekek is ezt látják, mi mit várnánk? Az apuka böngész és olvas, anyuka is ezzel tölti a szabadidejét, a gyerek is kívánja. 
 
Tehetünk arról, ha függővé válunk, amikor minden mindig kéznél van? Kell-e, lehet-e a gyerekszobákból kitiltani a számítógépeket, a gyerekektől elvenni az okostelefonokat? Kifogás az, ha azt mondják, hogy mindenki ezzel játszik? Kifogás-e az, ha valakinek megszűnt a baráti köre, mert mindenki online  világába menekült (vagy egyéb függő, amit nem részleteznék), akit eddig ismert? 
És ha valaki rákattant egy szenvedélyre, akkor már csak a pszichiáter ment meg a családi katasztrófától?
 
Pedig kézenfekvő a megoldás: ebben is, mint mindenben, a kulcsszó az önmérséklet!
Igenis, tegyük el az okostelefont, kapcsoljuk ki a netet otthon, amikor együtt is lehetne a család.
Te meg mered tenni? Meg tudod még tenni? Miért olyan fontos online lenni? Mit pótolsz vele? Mi hiányzik?
 

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Jucuska says:

    Volt egy időszak, amikor valamilyen szinten függő lettem, úgy 2005 táján. Anyucim egy női fórumon írogatott, egyszer ránéztem én is az oldalra, és ott ragadtam. Hozzászóltam ehhez-ahhoz, végül rátaláltam egy csoportra, akikkel éjjel-nappal ment a csevej. Akkor odáig mentem, hogy még a nyaralás alatt is be kellett fizetnem egy internet kávézóban, hogy megnézzem, mi a helyzet a többiekkel. A társaság időnként találkozókat szervezett, hogy ne csak virtuálisan ismerjük meg egymást, hanem személyesen is beszélgethessünk.
    Azóta azért visszavettem. A fórum is laposabb lett, gyermek mellett pedig ez már néha luxus, hogy otthon ezzel foglalkozzak, de a társaság kemény magjával azóta is tartjuk a kapcsolatot, évente legalább 2x össze is jövünk valahol egy közös pizzázásra, beszélgetésre.
    Igen, a mértékletesség a lényeg. Lehet, sőt, kell is használni a netet, iszonyúan megkönnyíti az életünket, de vigyázni kell, hogy ne essünk a túloldalra, és csak a virtuális világ létezzen. És mindezt a gyermekeinknek is át kell adnunk, ők is a mi példánkból tanulnak.

  2. schwesterke says:

    Szerintem ha valaki túlságosan rákattan bármire, az valamilyen problémát jelez. Tehát nem ez a probléma oka, hanem ez már az okozat. Ahogy mi is éppen a magányunkat oldjuk a különböző fórumokon, blogokon, Facebook-on stb, úgy a Candy Crush-függő kollégának (amúgy én is imádom az ilyen játékokat, mert teljesen kikapcsolnak :D) valószínűleg több sikerélményre, megerősítésre van szüksége, mivel ezek a típusú játékok folyton jutalmaznak. Azt gondolom, hogy ha a gyerekeink úgy nőnek fel, hogy érzelmileg nem szenvednek hiányt, akkor bár néha majd persze megkísértik őket ezek a dolgok, de nem válnak függővé. Magamon is azt tapasztalom, hogy ha társaságban lehetek és remekül érzem magam, vagy éppen családi program van, eszembe sem jut ránézni a telefonomra/a számítógépre. De ha nem… nos, hát ez van. Persze, hogy illúzió, de a semminél így is több. (Enélkül nem biztos, hogy ép ésszel átvészelném ezt lassan 5 éve tartó időszakot, ami még 2 évig nem is ér véget… Ennyi idő alatt aztán tényleg lenullázódik az ember körül minden, ha közben nem sikerül valamit építeni. Nekem jó néhány kapcsolatomat sikerült megmenteni, de a 2-3 havonta való találkozás, az online és telefonos kapcsolattartás fényévekre van attól, amihez régen hozzászoktam. Az újabb kapcsolatok nagyon felszínesek, nem lehet rájuk építeni.)
    Amíg nem megy a dolog más rovására, nem olyan nagy baj. Szerintem meg kell tanítanunk a gyerekeket is értelmesen használni ezeket az eszközöket, s valamelyest persze korlátozni is kell, hogy ebben is mértékletességet tanuljanak. A tiltás, a számítógép/okostelefon elvétele kontraproduktív. Legfőképpen nekünk kell jó példát mutatnunk. Úgyhogy most ki is kapcsolom a gépet. 😉

  3. Renáta Burus says:

    A bejegyzést olvasva tényleg elgondolkodtam. Egyébként is sokszor elmerengek azon, hogy hova jut ez a világ, ha ilyen irányban haladunk tovább? Tényleg szinte mindenki online éli “életét”, állandóan fut, szalad intézi az ügyeit és közben az igazi értékek elfelejtődnek. Igen, vannak helyzetek, amikor az egyetlen kapcsolattartási mód a világháló. DE!!! én speciel a Facebooktól teljesen rosszul vagyok, mert szerintem egy lélekgyilkos. (nekem nincs is profilom) Mindenki ott “menősködik”, meg osztja a szebbnél szebb idézeteket, de szerintem a lényegüket nem értik…. legalábbis a döntő többsége a felhasználóknak. És sokszor olyan dolgok is felkerülnek, amik eredetileg az emberek legbelsőbb magánügye kellene hogy legyen. Mire tanítsuk a gyerekeinket? mint olyan jól megírtad, a mértékletességre. Mert ma már a tanuláshoz is kell- már ált. iskolában is- bizonyos dolgokhoz a gép. Meg jó néha “kikapcsolódni” a segítségével. De szerintem meg egy közös családi élményt nem lehet ezzel kiváltani. Értem én, hogy jó, ha gyerek lefoglalja magát, viszont ellenőrizni kell és fel kell világosítani a veszélyekről, hogy elkerülhessük a későbbi problémákat, mint pl. az öngyilkosságig való piszkálás vagy hasonlók. Nem egyszerű kérdés ez, de szerintem is meg kell találni az egyensúlyt:-)

  4. Igen. Nagyon nehéz ügy.
    Mert nem csak a gyerekeknek szűnt meg az offline baráti köre, hanem nekünk is többnyire. Tisztelet a kivételnek.
    Az emberek nem érzik annyira magányosnak magukat, mert pótolják a kapcsolatokat azzal, ha online írogatnak egymásnak. A Facebook olvasgatása meg olyan, mintha mindennap találkoznál a régi arcokkal. Mintha lenne kapcsolat. És közben nem tűnik fel, hogy teljesen elmagányosodott az ember.
    Mondjuk a kismamalétet otthon egyedül a gyerekkel nem bírtam volna ki legalább a kapcsolattartás illúziója nélkül. Az addig sűrű kapcsolatrendszerem egyik pillanatról a másikra megszűnt. Az addig biztonságot adó világ – kollégák, barátok – eltűnt. Maradt az, hogy ülök otthon, és olvasok, és megnézem, kivel mi történt…

  5. Katka22 says:

    Hmmm…. Nem tudom mi a jó módszer….. Nálunk erősen korlátozva van, hogy mennyit gépezhetnek a gyerekek. Most a nagyok kiskamaszok és betartják, amit kérek, de látszik, hogy nem sokáig…..
    Ugyanakkor egyre gyakrabban szembesülök vele, hogy szeretne a legnagyobb a barátnőivel beszélgetni, akik máshol laknak és hát a telefon az drága, a chat meg ingyen lenne és a barátnők bizony már fenn vannak a neten….
    A legnagyobbat már csak egy nagyon vékony határ választja el, hogy úgy istenigazából rávesse magát a netre…..

    Másrészt meg igazad van, mi felnőttek is sokat lógunk a neten. Túl sokat….

  6. Aliza says:

    És hogy én miért írtam erről, és miért vagyok némileg(?) függő?
    Mert ez az egyetlen platform, ahol megengedhetem magamnak az őszinte véleményt anélkül, hogy a környezetemet bántanám ezzel.
    Megengedhetem magamnak, hogy “buta” legyek. Vagy elfogult. Vagy elfogulatlan.
    Őszintétlen? Igen. Titkos élet? Igen.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!