URSULA

Tejallergiások is ehetnek szeptembertől a menzán!

“Megjelent a 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet, más néven a menza rendelet, amely szabályozza a közétkeztetésben biztosítandó étrendet.

Ennek értelmében az bölcsődékben, óvodákban, iskolában, kórházakban is biztosítani kell a beteg számára előírt diéta betartásához szükséges ételeket.
Amennyiben a szülő orvosi igazolást mutat be az oktatási intézményben, ott menzán a közétkeztetés keretén belül a megfelelő mentes ételt kötelező biztosítani. laktózmentes, tejmentes stb.

37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet értelmében:

  • A fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben, személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátást, gyermekvédelmi szakellátást, illetve szociális szakosított ellátást nyújtó intézményben, valamint a nevelési-oktatási intézményben minden, szakorvos által igazolt diétás étkezést igénylő személy számára az állapotának megfelelő diétás étrendet kell biztosítani
  • A Közétkeztető a diétás étrendet a nem diétás étrendtől elkülönítetten tünteti fel az étlapon.
  • Diétás étrendet és diétás étlapot kizárólag dietetikus szakképesítéssel rendelkező szakember tervezhet, diétás étlapot pedig ilyen szakember felügyeletével lehet összeállítani.
  • A gluténérzékenyek részére szánt diétás ételek készítéséhez búza, rozs, árpa, zab vagy ezek keresztezett változatait tartalmazó élelmiszerek közül csak a gluténérzékenyeknek szánt élelmiszerek összetételéről és címkézéséről szóló uniós rendelet szerinti „gluténmentes” jelöléssel ellátott élelmiszerek használhatók fel
  • A Közétkeztető gondoskodik arról, hogy a diétás étel készítését:
    1. diétás szakács szakmai képesítéssel rendelkező személy végezze, vagy
    2. dietetikus szakképesítéssel rendelkező szakember felügyelje.

Tehát 2014. szeptembertől a szülők biztosak lehetnek benne, hogy laktózérzékeny vagy tejallergiás gyermekük megfelelő, biztonságos ételt fog az iskolában, óvodában is megkapni.” – írja a Laktózérzékeny.hu oldal.

zöldséget evő gyerek

Én meg csak abban bízom, hogy ezen tényleg nem fognak spórolni. Láttam én már nagybetűvel kiírva óvodai menüben, hogy “forralt rizstej”, és ugyanolyan bocitej volt, mint azelőtt, és azóta is…

A vonatkozó rendelet itt található.

Kép forrása pedig itt.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Midianna says:

    Még egy sztori, ezúttal pozitív. Nemrég kórházban voltam, éjjel kerültem be, reggel azonnal kérdezték h van e vmi problémám, diétát tartok e. Mondom, igen, laktózérzékeny vagyok, ezenkívül az epémmel van gond. Felírták 🙂 Reggelinél vajas-lekváros kenyér volt teával, a nővérek azonnal megkérdezték, mielőtt cukrot raktak volna a teámba ill. odaadták volna a lekváros kenyereth ugye cukorbeteg nem vagyok? Mondom, neeem, nyugodtan adthat ilyet kaját :)) ez számomra meglepő volt. Mondjuk az ebédre kiváncsi lettem volna, h valóban diétásat hoznak e, de azt már nem vártam meg, hazajöttem 🙂

  2. Midianna says: (előzmény @Aliza)

    Sztorim nekem is van: óvónéni tejcsokit adott a gyerekemnek, (volt 4 éves) mert a többiek!!! megsajnálták a lányomat h ő olyat nem ehet. Vazze, a gyerekem nem is akart enni, tudta h nem eheti. De amikor óvónéni adott neki, elfogadta, mert gondolom, azt hitte, eheti. (Mivel úgy tanítottam h csak azt eheti meg, amit tőlem, közvetlen családtagoktól, apjától, mamáktól meg óvónénitől kap. Minden egyebet nekem kell megmutatnia, és én eldöntöm, eheti e. Ez működött is mindig). Nos, a gyerek délután hányt, és akkor vallotta be óvónéni h tejcsokit adott neki. Hát nem zengett az óvoda folyosója, ááá, nem, az ordításomtól… (más gond is volt ezzel az óvónővel, szóval nem az első húzása volt ez)

  3. Midianna says:

    Most aztán hozzászólok, mint érintett szülő 😉 igen, én is félek a megvalósítástól. A fogalomzavart ugyanúgy megvan itt is. A nagylányom nem allergiás, nem tejérzékeny, hanem anygacserebeteg, ezt kismilliószor elmagyaráztam, h nem ugyanaz, mintha laktózérzékeny lenne. Nem csak tejszármazékokat nem ehet, hanem mást se, belsőségeket, (májkrémes kenyér pl.) zöldborsót, babot, lencsét, ilyesmit. De ha véeltlenül megeszik pár falatot nem lesz allergiás rohama, max. hány, v. hasmenése lesz. Nem értik. Sztük a gyerekem tejallergiás, és á, majd kinövi. Nem, nem fogja kinőni, élete végéig diétáznia kell. Szerencsére ő már 5.-es és 1 éves kora óta tudja, mit ehet és mit nem. Óvodában kapott külön kaját külön kérésre, vagy én vittem be neki és megmelgítették a dadusok. Hála nekik érte! Aztán iskolában már ez nem működött, hiába jártattam a számat és mentem be és kértem meg ezerszer mindnekit (pedig ugyanaz a konyha, ugyanaz az ebédlő). Sebaj, iskolás kora óta a gyerekem megeszi amit ehet a suliban és ezenkívül mindig van nála olyan ennivaló, innivaló, amit ehet és ihat. (Arról most ne is essék szó, h ez dupla költség nekem…) Szóval én kiváncsian várom ezen rendelet bevezetését, és csak bízni tudok benne, h megvalósítható mégiscsak. Ha kell, a szülők bevonásával, hiszen ki más ismerné a saját gyereke diétáját jobban, mint a szülő???

  4. De, de, igazad van. Sajnos.
    Egy tejfehérje allergiás gyerek anyukája sztorija: Miután folyamatosan súlyos tünetei voltak a gyereknek, bekérdezett a menzára.
    “Mi a gond, mi mindig diétás, laktózmentes tejet adtunk a gyereknek!”.
    Fogalomzavarok, és általános tudatlanság jellemzi a népességet.
    Egy csepp tej is jelenthet halálos adagot. Egy csóknyi földimogyoró is nyírt már ki embert.

  5. Nemlajos says: (előzmény @Aliza)

    Bevallom, elképzelhetetlennek tartom, hogy ez jól működjön. De ne legyen igazam ebben sem.

  6. Aliza says:

    Ja… Lehet diétás kaját kapni, de vannak diétatévesztések. Amíg a konyhások nem tudják, hogy a tejmentes étrend azt is jelenti, hogy sajtmentes, tejfölmentes, túrómentes…
    A tojásmentes meg azt, hogy a tésztában se legyen tojás. A “csak egy tojás van benne” az nem elég.
    Nos, a gyermekemnek elég egy pici földimogyoró, hogy kinyírják… Minden nap imádkozhatok, hogy ne legyen Mari néni hülye… Ha tévesztenek, mi van? Bocs, tévesztettünk. Bocs, kórházba került a gyerek. Bocs, remélem túléli.
    Vagy tetőtől-talpig ekcémás lesz.
    Vagy a konyhásnéni keveri össze a menüket. Mert helyettesítés van. Bármi lehet.
    A kórházban tartózkodásom 3 napján egyszer rossz menüt hoztak. 3 nap alatt egyszer. Egy gyerek nem tud szólni, főleg, hogy pl. a tésztában nem látszik, hogy van-e tojás, vagy nincs.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!