URSULA

Felfoghatatlan - amikor meghal egy kisgyerek

Mostanában elég sok, gyerekekkel történt tragédiáról hallok. Régiekről, újakról, megtalálnak, hogy éjszakánként izzadtra forgolódtassák velem a takarómat. Vízbe fulladt, elgázolt, kizuhant, örökre eltűnt gyerekek.

Különösen rémisztő, ha ismerős vagy ismert családdal történik ilyen. Mert azokat, akikről tudunk, akiket személyesen ismerünk, valahogy védettebbnek gondoljuk. A közismert szereplőket pedig, akik manapság a bálványimádás pótikonjai, sebezhetetlennek véljük, s ha az ő családjukban történik tragédia, az különösen sokkolóan hat.

És a különbözős karitatív kampányok által végrehajtott látványos kísérletek, amik bizonyítják, mennyire nem számíthatunk az emberek odafigyelésére, segítségére.

Van szülő, aki ilyenkor nem retten meg? És szinte vérszemet kapva szomjazzuk a részleteket, hogy megtaláljuk azt a kicsike is momentumot, amibe kapaszkodva mondhassuk: hja, hát igen, szóval két percre nem figyeltek rá, vagy: ó, a bébiszitterre volt bízva, esetleg: egyedül kellett lennie otthon fél órát. Hogy találjunk egy okot, ami megmagyarázza a felfoghatatlant.

És próbáljuk ringatni magunkat a hamis biztonságban, mi mindig figyelünk, mi sose hagyjuk magára!

És nem hisszük el, hogy a baj egyetlen pillanat töredéke alatt megtörténhet. Míg a szemedhez kapsz, mert belerepült egy bogár, miközben a gyerek a mászókára kapaszkodik. Míg két szót beszélsz a szomszéddal, akivel összefutottatok a parton. Mikor elszalad a kerítéshez, hogy letépjen egy virágot, és nem látod, hogy nyitva a kapu, és egy kutya lesi áldozatát, míg elteszed az üvegét a babakocsi kosarába az út mellett…

Nem hisszük el, mert ha így kellene leélni egy életet, akkor minden gyermek árván nőne fel, mert a szülői szív képtelen lenne kibírni ennyi stresszt.

Helyette hiszünk az őrangyalban, aki a gyermekünkre vigyáz, mikor a mi szemünk pislant egyet. Hiszünk a gondviselésben, sorsban, statisztikában, bármiben, ami segít elhinni, hogy a gyerekeink mind egészséges felnőtt emberekké cseperednek.

Persze garancia nincs, csak az első terhességi jelektől a saját halálos ágyunkig tartó iszonyatos aggodalom, aminek viszont nem szabad teret engedni.
Sokak szerint egyenesen bevonzzuk a rossz dolgokat, ha koncentrálunk rá, de ha ez még nem is volna igaz, az mindenképpen, hogy a gyermekünk megérzi rajtunk a feszültséget, nem beszélve az aggodalmunkból adódó túlféltésről.

Láttam már anyukát, aki óvodáskorú gyermekét is csak kézen fogva meri engedni lecsúszni a csúszdán. Ugyanakkor nemrégiben meséltem, amikor a két és fél éves forma kisfiú úgy száguldott le futóbiciklijével a meredek földúton, hogy nekem rándult görcsbe tőle a gyomrom – és persze míg ráfigyeltem, az én gyerekem bukfencezett egyet egy különösebben nem is látványos göröngy miatt, hogy csak úgy nyekkent a nyaka – egy nappal azután, hogy könyökrándulás miatt megjártuk az ügyeletet.

El kell tehát fogadnunk, hogy nincsenek tuti receptek a biztonságos neveléshez, baj történhet a szemünk láttára, tőlünk tíz centiméterre is, és olyan gyerekek is felnőnek erőben, egészségben, akiknek néha vakmerő mutatványokat engednek meg a szülei, vagy éppen nem tartják rajtuk folyton a szemüket.

Nincs más lehetőségünk, csak bízni a szerencsében. És minden este hozzábújni ahhoz, akit a világon a legjobban szeretünk. Mert megtehetjük.

Ha Te tudod, milyen (lelki vagy más jellegű) segítséget kaphatnak azok a szülők, akik elvesztették gyermeküket, milyen szervezetekhez, alapítványokhoz fordulhatnak, kérlek, segíts nekünk, hogy megírhassuk! Hogy soha ne legyen rá szükségünk…

 

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Jucuska says:

    Hol kaphatnak segítséget a gyermeküket elvesztett családok?
    A Napfogyatkozás Egyesület honlapján elsősorban, az egyesület vezetője Singer Magdolna. De ezen kívül a különböző hospice szervezetek is segíthetnek – a Magyar Hopsice Alapítvány, a Szemem Fénye Alapítvány és a Tábitha Nonprofit Kft. (utóbbi kettő gyermekhospice).
    Nekünk a Tábitha jelentett hatalmas támaszt, azóta is tartjuk a kapcsolatot, idén is elmegyek a házba május elején, amikor az Emlékezés napját tartják majd (a házban elhunyt gyermekekre emlékezünk közösen).

  2. Jucuska says:

    Ez a honlap, az egyesület, és egyáltalán, Singer Magdolna nagy segítséget tud nyújtani ilyen esetekben: http://www.gyaszportal.hu/
    És természetesen a különböző hospice szervezetek: http://www.hospicehaz.hu/, http://www.tabitha.hu/, http://www.szememfenye.hu/.
    Én a Tábitha-tól kaptam a legnagyobb segítséget, azóta is évente megrendezik az Emlékezés napját, hogy közösségben, egymást támogatva emlékezzünk a házban elhunyt gyermekekre.

  3. Lárifári says:

    Azt hittem egy darabig, hogy én nem is aggódok olyan sokat a kisfiamért, de az utóbbi pár hétben rá kellett döbbennem: hiába a csillió önismeret, olyan fajta szorongások lapulnak bennem, amik erejükkel és tartalmukkal egyaránt letaglóznak, ha hagyom. Aggódom a fiamért és fura, de aggódni kezdtem magamért is 🙂 Hogy nőne fel nélkülem… Igyekszem elhessegetni ezeket a gondolatokat (és néha igen élénk fantáziaképeket). És igen, megölelem, megpuszilom rengetegszer, a hajnali szopinál összebújunk. (A dolog iróniája: azon is aggódom, hogy meg ne fojtsam a szeretetemmel.. Hiába, mondják, hogy a pszichológusok gyerekeinek nem könnyű… 😀 )


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!